Newsroom

Ytong na penovom skle

Na začiatku boli dvaja mladí ľudia, ktorí hľadali spoločnú cestu k bývaniu. Najskôr bývali spoločne v malom byte v Poličke, ale pretože obaja vyrastali v rodinných domoch, chceli žiť vo vlastnom dome so záhradou a so všetkým, čo takéto bývanie ponúka.

®
®

Dominik Rašek •

Na začiatku boli dvaja mladí ľudia, ktorí hľadali spoločnú cestu k bývaniu. Najskôr bývali spoločne v malom byte v Poličke, ale pretože obaja vyrastali v rodinných domoch, chceli žiť vo vlastnom dome so záhradou a so všetkým, čo takéto bývanie ponúka. Navyše sa od začiatku spoločne zhodli aj na predstave ich vysnívaného domova. Jasno mali tiež v tom, že by to mal byť dom v meste. Pri hľadaní vhodnej lokality hľadali stredobod medzi miestami, odkiaľ obaja pochádzali. A medzi dedinou neďaleko Chocne, odkiaľ je pán Ondřej, a Vysočinou, kde vyrastala jeho pani, im aj vďaka priateľom a atmosfére mesta a miesta prišla ako ideálna krásna a malebná Litomyšl.

„Dom sme si po architektonickej stránke navrhli spoločne s manželkou a z nášho návrhu vonkajšej a vnútornej podoby sme po celú dobu stavby neustúpili. Inak tomu bolo s technickou stránkou. Na začiatku počítal pôvodný projekt s klasickými základmi, obvodovými múrmi so zateplením, ako kúrenie prichádzal do úvahy plynový kotol a energetický štítok B. Ešte pred samotným začiatkom stavby a vybavovačkách na stavebných úradoch sme sa však na odporúčanie môjho švagra, ktorý je autorizovaný projektant, zoznámili sa šikovným projektantom, ktorý pracoval s materiálmi Ytong. Ten nám síce na prvej schôdzke hovoril pre nás samé „sci-fi“ veci, ale už druhý deň sme vedeli, že chceme stavať výnimočný dom – dom, v ktorom bude po celý rok stála teplota a vlhkosť pri zachovaní nízkej energetickej spotreby, kde bude tepelná pohoda, a hlavne zdravé bývanie. A dnes môžeme potvrdiť, že vďaka Ytongu sme výsledok dosiahli a sme s našim domovom maximálne spokojní,” hovorí pán Ondřej.

Myšlienka minimálnych nákladov na vykurovanie domu a celoročnej tepelnej pohody obaja manželov úplne pohltila. Bývať zdravo a úsporne je samozrejme obvyklým prianím väčšiny stavebníkov, ale založiť dom na 60 cm vrstve izolácie z penového skla, ktorá je umiestnená pod základovou doskou, už stavebným „mainstreamom“ určite nie je. Napriek tomu sa táto voľba manželom vyplatila. Základová doska je vyliata z vodostavebného betónu o sile 30 cm, v ktorej je zaliate podlahové kúrenie. Kúrenie tak funguje ako ohromný akumulátor tepla v základovej doske po celý rok, v lete navyše aj chladí. Vetranie domu zabezpečuje centrálna rekuperácia, ktorá je napojená na 35metrový zemný kolektor pre získanie tepla zo zeme v zime a chladu v lete. Dom bol od začiatku navrhnutý ako pasívny a vďaka Ytongu sa ho manželom podarilo realizovať bez jediného tepelného mostu. Stavba pritom nemá, okrem striech, žiadne iné izolácie. O teplo a ohrev vody sa v dome stará iba jedno malé tepelné čerpadlo (zem-voda) o výkone 3 kW. A výsledok: pri spotrebe čerpadla 700 W/h sú ročné náklady na vykurovanie a ohrev teplej vody okolo 300 €/rok pri cca 23 stupňoch a 50% vlhkosti vo vnútri domu – zima/leto.

Obvodová stena je z tepelnoizolačných tvárnic Ytong Lambda YQ 500 bez dodatočného zateplenia, vnútorné priečky sú z vápennopieskových tvárnic Silka, ktoré rovnako ako základová doska akumulujú teplo a prispievajú k akustickej a tepelnej pohode. Strecha je kombináciou stropných vložiek Ytong Klasik a Komfort. Omietky a obálka domu sú z tepelnoizolačnej vnútornej a vonkajšej omietky Ytong. Tieto omietky manželom tiež pomohli a vylepšili výpočet pri žiadosti o dotácie na pasívny dom. Preklady sú tvorené pomocou Ytong YQ U profilov. Samostatne stojaca garáž je bez zateplenia a je tiež z tvárnic Ytong.

„Blower door test sme robili ešte pred natiahnutím vonkajšej tepelnoizolačnej omietky a na prvý pokus priniesol hodnotu 0,40/h. Za tento výsledok môžeme ďakovať práve presným tvárniciam Ytong Lambda YQ a homogenite Ytongu. Tepelnú pohodu domu pomáhajú udržiavať aj vonkajšie žalúzie, ktoré si podľa potreby a teploty regulujú slnečné lúče. Vďaka tomu všetkému sme úspešne čerpali dotáciu Nová zelená úsporám pre novostavby.” vysvetľuje pán Ondřej a dodáva: „Dom si žije svojím vlastným životom, čo sa deje vonku, ho až tak veľmi nezaujíma. Či prídeme domov v zime či lete, nech je vonku -10 °C alebo +25 °C, udržuje si stále svoju vlastnú vnútornú teplotu, vlhkosť a vnútornú zdravú klímu. Tá veľká miera akumulácie samozrejme neumožňuje rýchlo meniť vnútornú teplotu (o 2-3 stupne hore dole), ale to k tomu patrí a my s tým počítame. Máme za sebou aj tohtoročnú zimu s niekoľkodennými teplotami -15 °C a bola to veľká pohoda. Ako chlapec, ktorý vyrastal na dedine a zažil ráno vymrznutý dom, si túto stabilitu a tepelný komfort moc vážim.“

Manželia dobre zvládli aj problém, na ktorý narazili na začiatku stavby. Nimi zvolenú cestu a technológiu základovej izolácie s vrstvou z penového skla im odmietla realizovať väčšina stavebných firiem. Našťastie im práca nie je cudzia a vďaka pomoci širokej rodiny si až na pár detailov (napr. originálnu kreatívnu fasádu) všetko zvládli postaviť svojpomocne. Navyše sa s každou otázkou mohli obrátiť na zástupcu Ytongu a celú stavbu realizovať od základov až po strechu vlastnými silami. „Pred rokmi sme pomáhali stavať dom mojej sestry z tradičných tehál, takže s Ytongom sme až do začatia stavby žiadne skúsenosti nemali. Práca s týmto materiálom nás však ohromne bavila a oceňovali sme aj ucelený a certifikovaný stavebný systém. Od zakladacích mált cez nosné murivo, priečky, preklady, stropy až po vnútorné a vonkajšie omietky, všetko bez tepelných mostov,” dodáva pán Ondřej. Na certifikáciu a kvalitu ostatne kladie spoločnosť Xella veľký dôraz, a výsledky tejto dlhoročnej snahy oceňujú nielen profesionáli, ale aj ľudia, ktorí stavajú svojpomocne. V akreditovanými laboratóriách prebieha pravidelná kontrola a merania s cieľom zaručiť u materiálu dlhodobo stále vlastnosti.

Dom je priestorovo väčší a je nadčasovo riešený aj z dispozičného hľadiska. Manželia preferovali spálňu s vlastnou kúpeľňou a šatníkom, vlastnú kúpeľňu majú aj dve detské izby. V prízemí je okrem obývacej izby s jedálňou a kuchyňou aj pracovňa s kúpeľňou, ktorá slúži tiež ako hosťovská izba. Bezbariérové ​​prízemie je koncipované tak, aby v ňom manželia v neskoršom veku mohli nájsť dostatočný priestor a zázemie a horné podlažie uvoľniť pre svoje deti.

Okrem technológie, vzhľadu, premyslenej dispozície a špičkových tepelno-akustických parametrov je dom mladých manželov inšpiratívny aj širokým zapojením rodiny do celej stavby. „Švagor Filip nám nakreslil tú architektonickú časť a priviedol nás aj k Ytongu. Na stavbe nám pomáhala moja aj manželkina rodina. Môj otec si vzal na starosť dohľad nad celou stavbou. Spoločne s otcom mojej manželky sme zvládli cca 80-90 % prác na našom dome. Všetko samozrejme za odborného dozoru zástupcu spoločnosti Xella. A ak sa ešte bavíme o rodine, som moc pyšný, že sa dostalo aj na odkaz môjho prastarého otca a dedka – dubové drevo na schodisku je totiž z nášho rodinného lesa, ktorý je 200 rokov starý,“ uzatvára rozprávanie pán Ondřej.


Sdílejte tento článek

.