Newsroom

Ytong a šikovné ruky pomohli splniť sen o novom bývaní

Rodina pána Martina po narodení syna zistila, že byt, v ktorom doteraz žili, je veľmi tesný a jej súčasným aj budúcim potrebám prestal vyhovovať. Dom rodina stavala od apríla 2018 do augusta 2019 a po dokončení poskytuje všetkým dokonalé zázemie.

®

Dominik Rašek •

Rodina pána Martina po narodení syna zistila, že byt, v ktorom doteraz žili, je veľmi tesný a jej súčasným aj budúcim potrebám prestal vyhovovať. „Preto sme sa rozhodli hľadať miesto, na ktorom uskutočníme náš sen. Po veľmi dlhom hľadaní sa na nás usmialo šťastie: naše vysnívané miesto sme našli asi kilometer od nášho bývalého domova. Po kúpe pozemku nič nebránilo tomu začať si sen o novom bývaní plniť,” spomína pán Martin.

Dvojpodlažný dom so sedlovou strechou stojí v meste Přelouč, ktorého prevažná časť obyvateľov žije v lokalite mestského typu. Približne tisíc z nich (celé mesto má dnes okolo 9 000 obyvateľov) však žije v siedmich miestnych častiach, kde prevláda bývanie vidieckeho typu. Jednou z nich je aj dedina Lhota, kde si rodina pána Martina našla pozemok pre nový dom. Pán Martin si projekt nového domova navrhol sám, svojpomocne potom staval aj hrubú stavbu. Na jednotlivé remeslá (okná, strecha, elektroinštalácie, fasáda, hrubé podlahy a pod.) si najímal špecializované firmy. Dom rodina stavala od apríla 2018 do augusta 2019 a po dokončení poskytuje všetkým dokonalé zázemie.

V 1. NP je zádverie, hala so schodiskom, kúpeľňa s WC, technická miestnosť, pracovňa a obývacia izba k kuchyňou. Vo 2. NP sú dve detské izby, kúpeľňa s WC, šatňa a spálňa. Rozhodnutie pána Martina stavať z Ytongu vychádzalo z prieskumu trhu a z porovnaní výhod jednotlivých murovacích materiálov či stavebných systémov. „Pre Ytong som sa rozhodol preto, že je to ideálny materiál pre svojpomocnú stavbu. Hrubú stavbu vrátane stropu možno vykonať s dostupným náradím a bez potreby väčšej techniky, pri zvolení tenkovrstvových omietok stavebník nepotrebuje napríklad silo a omietačku.”

Základným stavebným prvkom domu sú tepelnoizolačné tvárnice Lambda YQ, z tvárnic Ytong sú v dome aj nenosné steny a priečky. Vďaka tvárniciam Ytong Lambda YQ dom spĺňa aj bez zateplenia normy z roku 2020, teda sa radí medzi domy s takmer nulovou spotrebou energie. Z rozsiahlej ponuky stavebného systému Ytong využil pán Martin tiež zakladacie tvárnice Ytong Start, nosné aj nenosné preklady, zakladaciu tepelnoizolačnú maltu, murovaciu maltu, schodisko na mieru je tiež z pórobetónu Ytong. Montovaný stropný systém Ytong Ekonom, ktorý je tu použitý, zvolil pán Martin úplne presne, pretože tento typ stropu sa hodí aj pre svojpomocnú výstavbu. Stačí postupovať podľa návodu spoločnosti Xella. Montáž stropu zvládnu vďaka nízkej hmotnosti všetkých prvkov dvaja ľudia. Železobetónové nosníky tvoria pri montáži stratené debnenie a súčasne sú oporou pre položenie vložiek Ytong. Strop nepotrebuje nadbetonávku a kari sieť a jeho montáž je preto rýchla a bezpečná. Veľkým pomocníkom pri stavbe domu bolo náradie Ytong – k slovu sa tu dostalo brúsne hladidlo, drážkovačka, miešadlo, gumová palička, uholník, vrták do pórobetónu alebo murárska lyžica.

„Stavba nášho nového domova trvala rok a pol. Po celú túto dobu sme tu trávili všetok voľný čas a víkendy. Bolo to pre nás náročné, ale teraz už vieme, že to stálo za to,” hovorí pán Martin a dodáva: „Skúsenosti s bývaním v našom novom dome sú naozaj dobré. Radosť nám robí aj zdravé klíma -Ytong spolu so sadrovou omietkou udržuje v lete aj v zime ideálnu vlhkosť vzduchu vo vnútri objektu.”


Sdílejte tento článek

.