Newsroom

Xella v roli hlavného partnera podporila Ceny za architektúru CE ZA AR 2023

Vo štvrtok 5. októbra 2023 boli v Starej tržnici v Bratislave slávnostne vyhlásení laureáti Ceny za architektúru CE ZA AR 2023. Xella ako hlavný partner tejto prestížnej slovenskej ceny za architektúru opäť potvrdila, že má záujem o podporu tvorby slovenských architektov a tak aj o výstavbu kvalitných budov na Slovensku.

Petra.Cleary •

Galavečer CE ZA AR 2023 bol v priamom prenose vysielaný na Dvojke RTVS a sprevádzal ním architekt Juraj Benetin. Za spoločnosť Xella sa slávnostného vyhlásenia laureátov tohtoročnej ceny CE ZA AR zúčastnil Peter Markovič, generálny riaditeľ spoločnosti Xella Slovensko a Xella Česká republika. Peter Markovič odovzdal v rámci galavečera cenu CE ZA AR 2023 tímu architektov z bratislavského ateliéru BKPŠ, autorom víťazného diela v kategórii Fenomény architektúry: rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave,.

Podľa slov autorov projektu bola obnova a dostavba areálu Slovenskej národnej galérie mimoriadne komplexnou úlohou. Súbor stavieb a priestorov pozostávajúci z barokovej architektúry, neskorej moderny architektúry 70-tych rokov od V. Dedečka a súčasnej architektúry mal byť štruktúrou prepájajúcou centrum mesta s dunajským priestorom. Mal ponúknuť zážitok z umenia a mnohé iné aktivity. Mal tiež inšpirovať radikálnym susedstvom rôznych autonómnych architektúr a ich jedinečnými výstavnými priestormi. Realizácia sa uskutočnila v roku 2022 a autormi boli

architekti Martin II. Kusý, Pavol Paňák, Martin III. Kusý, Mária Michalič-Kusá, Jana Paňáková, Vladimír Dedeček (60.-70. roky).

Medzinárodná porota vyzdvihla náročnosť projektu a skutočnosť, že v celej šírke oslovuje svojou veľkorysosťou, pokorou i oslavou. Trvalo to dlho, ale SNG získala svoju konečnú podobu, ktorú môžeme s radosťou začať využívať naplnenú obsahom.

Porota Ceny za architekúru CE ZA AR 2023 bola zložená z domácich a zahraničných odborníčok a odborníkov a hodnotila 95 prihlásených diel. V užšom výbere spoločne navštívila 28 z nich. Z následných nominácií napokon určila víťazné diela v jednotlivých kategóriách. Členstvo v porote v tomto ročníku prijali Juraj Benetin (architekt, SK), Dana Čupková (architektka, USA), Ján Hoffstädter (akademický sochár, SK), Petra Kunarová (architektka, CZ), Igor Marko (architekt a urbanista, SK/UK), Jan Schindler (architekt, CZ) a Lucie Vogelová (krajinná architektka, CZ).

Vyhlasovateľom Ceny za architektúru CE ZA AR je Slovenská komora architektov a projekt sa konal pod záštitou Prezidentky Slovenskej Republiky, Ministerstva dopravy SR, Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Primátora Hlavného mesta SR Bratislavy a Starostu Mestskej časti Bratislava – Staré Mesto.

Podrobné informácie a prehľad všetkých víťazných diel CE ZA AR 2023 nájdete na https://cezaar.tv/.


Sdílejte tento článek

.