Newsroom

Výborná akustika obecných nájomných bytových domov na Pohroní vďaka medzibytovým akustickým stenám Silka

Nie je žiadnym tajomstvom, že Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) podporuje mestá a obce pri obstaraní nových nájomných bytov. Že to ide naozaj jednoducho, potvrdzujú aj skúsenosti projektanta Ing. Pavla Baraníka z Hliníka nad Hronom, ktorý pomáha zastupiteľom obcí po celom Slovensku s prípravou a výstavbou nových bytových domov z materiálov Ytong a Silka.

Petra.Cleary •

V Krupine sú dokončené dva nájomné bytové domy, v Žemberovciach boli projektované celkom tri bytové domy, v prvej etape obec stavia dva nájomné bytové domy a spôsob výstavby tretieho bytového domu ešte vedenie obce zváži, pravdepodobne ju bude stavať súkromný investor. Nový bytový dom začala vlani stavať aj obec Čajkov. Na jeseň 2024 sa plánuje zahájenie výstavby dvoch nájomných bytových domov v Bátovciach. Všetky uvedené nájomné bytové domy sú realizované s podporou ŠFRB a nenávratnou dotáciou od štátu.

Podmienky podpory zo strany ŠFRB sa priebežne menia, podľa slov Ing. Baraníka väčšinou k lepšiemu. Štátny fond rozvoja bývania o aktuálnych podmienkach investorov nájomných bytových domov samozrejme informuje na svojich webových stránkach. Zmenou k lepšiemu je napríklad priebežné financovanie zo strany ŠFRB, pri ktorom môže dať obec do zakladania vždy tú časť výstavby, ktorá bola dokončená. Pre obce je výhodou aj skutočnosť, že aj projektová dokumentácia je plne hradená z podpory ŠFRB. Spolupráca so skúseným projektantom je preto pre obce výhodná nielen z finančného hľadiska, ale aj z pohľadu riadenia celého procesu, od projektu až po výstavbu.

„Všetky v úvode zmienené obecné bytové domy na Dolnom Pohroní sa realizujú z pórobetónu Ytong a vápenno-pieskových tvárnic Silka. Pre investora a budúcich nájomníkov je to záruka, že ich nový dom bude realizovaný v energetickej triede A0, bude mať výbornú akustiku a špičkový tepelný komfort v zime i v lete. Systémová skladba urýchľuje výstavbu, tá je navyše presná a dobre funguje aj spolupráca so spoločnosťou Xella Slovensko,“ hovorí Ing. Pavol Baraník.

Pórobetónový stavebný systém Ytong a jeho tvárnice, preklady a stropy zaručujú presnosť a jednoduchosť vo výstavbe, Ytong tiež vyniká svojou tepelnou izoláciou a požiarnou odolnosťou. Medzibytové akustické steny zo Silky majú výborné akustické parametre. Samonosný stenový systém z tvárnic Silka sa rovnako ako u bytových domov na Pohroní uplatňuje práve v bytových domoch, kde je potrebná nadpriemerná akustika a veľká únosnosť muriva v kombinácii so štíhlou konštrukciou. Pri stavbách iba z Ytongu sa Silka používa ako riešenie medzibytovej akustiky, na pomocné pilierové vymurovanie, výťahové šachty a ďalšie steny, kde je nutné preniesť veľmi vysoké zaťaženie.

Ing. Slavomír Mitický, odborný poradca pre projektantov zo spoločnosti Xella Slovensko, zase kladne hodnotí kombináciu použitých materiálov. „Na obvodové steny sú u bytových domov z dielne Ing. Baraníka použité pórobetónové tepelnoizolačné tvárnice Ytong Lambda YQ 450 mm – nemusia sa už zatepľovať, vnútorné akustické nosné steny sú z vápenno-pieskových tvárnic Silka 250 mm. O teplo, dobrú akustiku a zdravé prostredie tak majú budúci nájomcovia postarané. Priečky a nosné a nenosné preklady sú z Ytongu, stropy sú zo systému Ytong Klasik. Pri dokončení sa počíta aj s našimi tepelnoizolačnými vonkajšími omietkami Ytong.“


Sdílejte tento článek

.