Newsroom

Viladom Za Humny v Odolenej Vode a jednovrstvová obvodová stena Ytong bez zateplenia

Na veľmi zaujímavom mieste blízko Prahy stavia spoločnosť Flajsik s.r.o. z Prahy atraktívny, moderný a zároveň praktický dom, ktorý rozhodne zaujme a bude výrazným architektonickým prvkom v tejto lokalite. Jednovrstvový obvodový plášť viladomu bez zateplenia je z pórobetónových tvárnic Ytong Lambda YQ.

®
XEL_POS_4C_R_300 ®

Ondřej Zlatníček •

Názov projektu je odvodený od významného krajinného prvku Za humny, čo je malý nenápadný vrch, obklopený zástavbou nových rodinných domov pri západnom okraji mesta Odolena Voda. Pre budúcich obyvateľov troch domov a menšieho ateliéru, ktoré sú súčasťou viladomu firmy Flajsik, tak ponúkne atraktívne miesto na prechádzky.

Nový objekt je koncipovaný s dôrazom na maximum súkromia a kvalitu bývania. Každá časť viladomu je pootočená o 90 ° a poskytuje tak dostatok súkromia v záhrade. Všetky jednotlivé domy sú stavané samostatne. Tri domy sú riešené veľmi podobne – každý má dve podlažia s dispozíciou 4 + kk a úžitkovú plochu 116 m2, pivničný priestor 12 – 18 m2, jedno zastrešené parkovacie miesto a jedno parkovacie miesto na pozemku. Po odčítaní pôdorysu domu zostávajú výmery záhrad cca 350 – 400 m2 vrátane oplotenia a terasy s výmerou cca 20 m2. Komfort bývania zvyšuje podlahové vykurovanie a krb, ktorý je súčasťou všetkých troch samostatných domov. Štvrtý ateliér má úžitkovú plochu 43 m2 a dispozíciu 2 + kk, pivnica, vonkajšie parkovanie a záhradu o veľkosti 108 m2.

Investor a realizátor projektu, spoločnosť Flajsik s.r.o., riešil obvodový plášť viladomu ako jednovrstvový z pórobetónových tvárnic Ytong Lambda YQ. „S tvárnicami Ytong Lambda YQ sme nestavali prvýkrát, ale keď sme začínali s jednovrstvovými stenami bez zateplenia, mali sme trochu obavy, či to ľudia prijmú. Ukázalo sa, že dnes už to je všeobecne prijímaný postup, naše pochybnosti boli zbytočné. Inak to pre nás ako investora bola logická voľba – je to nielen ekonomické a efektívne riešenie, ale práca s tvárnicami Ytong ide dobre od ruky, sú presné a fungujú ako stavebnica Lego. Navyše nás teší, že sme sa ako stavbári odlíšili od toho tradičného prúdu s murivom a masívnym zateplením.“ hovorí konateľ spoločnosti Pavel Moravec.

Miroslav Vávra, manažér pre kľúčových zákazníkov spoločnosti Xella k tomu dodáva: „Ceny polystyrénu nahrávajú jednovrstvovému murovaniu ešte viac. Jednovrstvové steny sú výhodnejšie z hľadiska nákladov aj času. Jednovrstvové murovanie má zmysel nielen pre investorov, ale pochvaľujú si ho aj samotné stavebné firmy. Zateplenie je navyše variantom s obmedzenou životnosťou, samotná stavba je tiež oveľa rýchlejšia a presnejšia. Tvárnice Ytong Lambda YQ s hrúbkou 450 mm, ktoré spoločnosť Flajsik použila pri stavbe svojho viladomu v Odolene Vode, splnia aj bez dodatočného zateplenia základné normové požiadavky.“

Spoločnosť Flajsik si po dobrej skúsenosti s pórobetónom Ytong vybrala na stavbu nového viladomu aj schodisko Ytong. „Pracujeme s ním prvýkrát, ale tie výhody sú rýchlo vidieť, sme spokojní.“ hodnotí voľbu Pavel Moravec.


Sdílejte tento článek

.