Veľkoformátové tvárnice Ytong a Silka urýchlili výstavbu dizajnového bytového domu Iconik v Prahe
Na začiatku augusta 2024 odovzdal tím Ing. Petra Čeňka z Divízie 3 spoločnosti Metrostav dokončený designový bytový dom Iconik. Pri jeho výstavbe boli na vymurovanie stien a priečok použité pórobetónové tvárnice Ytong a vápenno-pieskové tvárnice Silka vrátane veľkoformátových prvkov Ytong Jumbo a Silka Tempo.
Divízia 3 spoločnosti Metrostav bola generálnym dodávateľom stavby, autorom projektu boli architekti z ateliéru „EDIT!“. Developerom bytového domu Iconik bol KARLÍN GROUP pod vedením Serga Borensteina a Jana Ludvíka, ktorý stál pri zrode novej éry pražského Karlína, jeho urbanistického rozvoja a modernizácie infraštruktúry.
Budova Iconik je opticky rozdelená na dve hmoty, rešpektujúce pôvodné rozloženie pozemku
Vyššiu, úzku o deviatich nadzemných podlažiach a nižšiu, širšiu osempodlažnú. Byty oddeľujú od ulice francúzske okná, otvárajúce sa do lodžií. Optické rozdelenie fasády umocňujú na zákazku ručne vyrobené keramické pásiky v dvoch odtieňoch režných tehál, ktoré odkazujú na tradičný vzhľad industriálnych objektov starého Karlína.
V troch podzemných podlažiach, ktoré zaberajú celý pôdorys parcely, sa nachádza parking pre 38 vozidiel, obsluhovaný autovýťahom, 48 bytových pivníc a technické zázemie domu. V parteri sú umiestnené dve komerčné jednotky, pripravené na prevádzku reštaurácie alebo bistra a vstupná hala k 48 bytom s dispozíciou prevažne 1 + kk až 3 + kk vo vyšších poschodiach. Pomyselnou čerešničkou na torte je veľký strešný dvojpodlažný mezonet.
Kombinácia železobetónu s pórobetónom Ytong a vápenno-pieskovými tvárnicami Silka
Dom je založený na vŕtaných pilótach a milánskych stenách, ktoré zaisťovali stavebnú jamu. V suteréne dopĺňajú obvodové aj vnútorné steny stĺpy, železobetónové konštrukcie v styku so zeminou sú vodonepriepustné. Stropy sú železobetónové monolitické, rovnako ako steny v 1. až 3. nadzemnom podlaží. Vyššie sú potom murované z pórobetónových tvárnic Ytong Jumbo a vápenno-pieskových tvárnic Silka Tempo, šikmé zastrešenie vymodelovali drevené trámy.
„Pôvodný projekt počítal s komplet železobetónovou konštrukciou stropov aj stien, ale v zhode s generálnym dodávateľom stavby sme došli k zmene, ktorá výrazne urýchlila realizáciu celého projektu. Na vymurovanie stien a priečok vyšších nadzemných podlaží využil generálny dodávateľ pórobetónové priečky Ytong Klasik v hrúbkach 75,100, 150 a 200 mm a Ytong Statik hrúbky 250 mm, kombinované s vápenno-pieskovými tvárnicami Silka šírky 80 a 120 mm. Na obvodových stenách sa uplatnili veľkoformátové tvárnice Ytong Jumbo Statik hr. 250 mm, na nosných stenách potom vápenno-pieskové veľkoformátové tvárnice Silka Tempo 240 mm. Súčasťou dodávky veľkoformátových prvkov bol aj podrobný kladací plán, ktorý uľahčil manipuláciu s týmito tvárnicami. Použitie veľkoformátových prvkov na pomerne malom stavenisku v centre Prahy nebolo obvyklé, ale vyplatilo sa. Počítali sme úsporu času, pracovných krokov aj murovacej malty pri murovaní s klasickými formátmi a použitými veľkoformátovými tvárnicami a výsledky hovoria za všetko. Pri ploche cca 800 m2 tvárnic Ytong Jumbo Statik stavebná firma ušetrila 143 hodín, 3 570 pracovných krokov a 1,1 tony malty, u tvárnic Silka Tempo s plochou približne 1 800 m2 bola úspora 564 hodín, 20 510 pracovných krokov a 3,8 ton malty,“ hovorí Jan Tinka, manažér pre kľúčové projekty spoločnosti Xella CZ.
„Samotná stavba bola komplikovaná, pretože sme mali k dispozícii stavenisko s veľkosťou iba 210 m2. Najprv sme museli premiestniť do časti uličného záboru prevádzkovanú trafostanicu, kde asi 18 mesiacov fungovala provizórne. Na uvedenej malej ploche parcely sme museli umiestniť nielen zariadenie staveniska, ale časť vyhradiť aj na postavenie čerpadla na betón vrátane plochy na pristavenie autodomiešavačov, výťahu a síl na omietku. Nosné steny objektu boli od 4. NP murované z veľkoformátových tvárnic Ytong Jumbo a Silka Tempo. Pre výstavbu bytového domu v centre mesta a v prieluke s tak minimálnou plochou staveniska sme ich využili snáď ako prví v Európe,“ hodnotí priebeh stavby Ing. Petr Čeněk z Divízie 3 spoločnosti Metrostav a.s. Veľmi cenné sú aj jeho ďalšie skúsenosti z výstavby bytového domu Iconik, o ktoré sa podelil v rozhovore s Petrou Cleary, brand manažérkou spoločnosti Xella CZ/SK.
Náhrada železobetónových konštrukcií tvárnicami Ytong a Silka na obvodových a nosných stenách je pri bytových domoch veľmi častá. Prečo by podľa vás mali takýto krok zvažovať aj ďalšie stavebné firmy a na čo by si mali dávať pozor?
Dôvodov pre kombináciu monolitickej konštrukcie s murovanými stenami je niekoľko. Prvým je finančná stránka, murované konštrukcie sú lacnejšie ako monolitické. Ďalším dôvodom je úspora času, realizácia stien najmä z veľkoformátových prvkov je podľa našich skúseností výrazne rýchlejšia ako realizácia železobetónových stien. Výhodou tejto metódy je aj lepšie využitie veľkých stavebných žeriavov, pretože pri výstavbe s veľkoformátovými tvárnicami sa využívajú samostatné minižeriavy, ktoré zaisťuje v rámci dodávky materiálu spoločnosť Xella. To súčasne umožňuje lepšie využiť klasické veľké statické žeriavy pre ostatné profesie a tým robiť viac činností v súbehu. Niekto sa obáva horšej manipulácie s veľkoformátovými tvárnicami, ale v tomto ohľade sú obavy zbytočné, minižeriavy sú veľkým pomocníkom a stavbu zjednodušujú a zrýchľujú. Úskalím môže byť logistika a dovoz a uskladnenie materiálov. Pokiaľ je to stavba ako bol bytový dom Iconik, tak tam sme museli pracovať v režime „just in time“, čo kládlo nároky na nás aj dodávateľov. Dodávky k nám chodili z niekoľkých výrobných závodov po Európe – Poľska, Nemecka a Maďarska. Doprava teda nefunguje tak, že popoludní sa náklad naloží a druhý deň na stavbe vykladá ako pri vnútroštátnych dodávkach. Pokiaľ sa však jedná o výstavbu na zelenej lúke, kde sa dá materiál uskladniť, tam žiadne úskalia nie je a tá výstavba je naozaj jednoduchá a rýchla.
Mali ste už predtým skúsenosti s využitím veľkoformátových stavebných prvkov Ytong a Silka?
Na iných stavbách sme pracovali s maloformátovými pórobetónovými tvárnicami a priečkovkami Ytong, ale s veľkými formátmi ako Ytong Jumbo a Silka Tempo sme po prvýkrát pracovali až na bytovom dome Iconik. Túto pozitívnu skúsenosť sme uplatnili aj na aktuálne realizovanom projekte v Prahe-Hrdlořezoch.
Čo bolo to hlavné, prečo ste sa rozhodli pre využitie veľkoformátových tvárnic?
Pri vôbec prvej realizácii sme cielene chceli meniť železobetón za murované konštrukcie a odborníci na centrále našej spoločnosti nám odporučili práve vápenno-pieskové tvárnice Silka. Hlavným dôvodom bola pri zodpovedajúcej statike výborná akustika týchto tvárnic, navyše pri rovnakej hrúbke ako steny zo ŽB. Medzibytové steny murujeme tvárnicami šírky 240 mm, keď klasické tehlové konštrukcie majú porovnateľné akustické parametre až pri hrúbke 300 mm. Je to výhodné aj pre investora, pretože všeobecne sa pri železobetóne pracuje s hrúbkou stien 200-250 mm, pretože zámenou zo ŽB na Silku neuberáme plochu bytov ako pri náhrade za tehlové konštrukcie pri obdobných akustických vlastnostiach.
Bola rýchlosť výstavby hlavným argumentom pre využitie veľkoformátov alebo pri zmene hrali úlohu aj ďalšie aspekty – úspora materiálu a tým aj skladovanie a manipulácia, úspora pracovných krokov a pod.?
Maloformátové tvárnice Silka sme mohli použiť aj na bytovom dome Iconik, ale my sme cielené chceli vyskúšať práve veľkoformátové tvárnice, o ktorých sme vedeli, že vedia výstavbu urýchliť. To sa nám aj pri výstavbe potvrdilo. Podľa mojich skúseností sú pri podobných objektoch veľkoformátové prvky jednoznačne výhodnejšie, pretože urýchlia stavbu a navyše uľavia aj ľuďom, ktorí s tvárnicami pracujú. Na nosné steny sú veľké formáty ideálne.
Využili ste okrem kladacích plánov aj minižeriavy spoločnosti Xella, ak áno, ako sa vám osvedčili?
Samozrejme, bez nich to robiť nejde. Ako minižeriavy, tak kladacie plány sú nutnosťou, ale s nimi to potom ide veľmi rýchlo.
Osvedčil sa vám tento spôsob výstavby natoľko, že chcete v tejto kombinácii stavebných prvkov pokračovať?
My máme za sebou dve realizácie, z ktorých každá bola úplne odlišná. Prvá realizácia bola v centre mesta v prieluke, logistika tu bola veľmi náročná. Druhá realizácia je naopak takmer zelenej lúke, v otvorenom priestore. Obe sme zvládli, samozrejme tá druhá bola jednoduchšia, pretože umožňovala skladovať materiál a bol tam aj väčší manipulačný priestor. Pri tej prvej sme nemali žiadne skladové plochy, čo sa doviezlo, to sa muselo spracovať. Každý medzikrok niečo stál, ale napriek tomu sa to dalo zvládnuť. Pokiaľ sme to zvládli postaviť z veľkoformátových tvárnic v prieluke v centre mesta ako je Praha, tak tento model stavby je možné úspešne zvládnuť aj na iných viacpodlažných objektoch. Len treba počítať, že dodanie veľkoformátových stavebných prvkov nejaký ten deň trvá a že ho nebude mať stavebná firma na druhý deň k dispozícii.
Je zvolený systém výhodný oproti pôvodne zamýšľanému monolitu aj z finančného hľadiska? A ak áno, rádovo o koľko %?
Je určite lacnejší, približne o 10 %.



