Newsroom

Porota vybrala víťazov 29.ročníka Medzinárodnej študentskej súťaže Xella pre akademický rok 2023/2024

Súťaž je určená študentom a študentkám odborov Architektúra a Pozemné staviteľstvo na vysokých technických a umeleckých školách a univerzitách a témou tohtoročného zadania je ideová urbanistická a architektonická štúdia „SCHOLÉ VO VYSOKÝCH TATRÁCH – CENTRUM ZLÉHO POČASIA“.

XEL_POS_4C_R_300 ®

Petra.Cleary •

Cieľom nového ročníka, organizovaného pod mottom „Voľný čas tvorí najdôležitejšiu časť nášho života“, je podpora tvorivej invencie vysokoškolských študentov prostredníctvom súťažnej konfrontácie architektonických a dizajnérskych ideí a myšlienok. Je to aj príležitosť na zamyslenie nad rozvojovým potenciálom najstaršej z mestských časti mesta Vysoké Tatry, alebo ako sa hovorí najstaršej z jeho osád – Starého Smokovca a jeho zabudnutým a rokmi spiacim miestom. V prostredí jedinečných a charakteristických panoramatických scenérií tatranských vrcholkov, na území Tatranského národného parku sa nachádza lokalita s veľkým krajinno-historickým potenciálom, s budovou chátrajúceho amfiteátra a budovou historicky nazývanú Bellevue.

Mgr. Silvia Frimmelová, ktorá vedie sekretariát súťaže pre Slovensko, k novému ročníku uviedla: „Termín na odovzdanie súťažných návrhov je 26. februára 2024, ešte predtým sa však každý záujemca o účasť v súťaži musí na webe xella.sk registrovať. Uzávierka registrácií je predposledný deň pred odovzdaním, tzn. v nedeľu 25. februára 2024. Súťažné podklady sú zdarma k dispozícii na webových stránkach súťaže alebo na stránkach jednotlivých fakúlt.“

Ambíciou tohtoročnej súťaže je priniesť inovatívne pohľady a odvážne riešenia, nové koncepty cestovného ruchu a voľného času v 21. storočí vo vysokohorskom prostredí podtatranskej osady Starý Smokovec. V centre zadania je priestor legendárneho amfiteátra, postaveného v 50. rokoch 20. storočia zámerne na predstavenie súboru Alexandrovcov s kapacitou 5 000 miest a veľkokapacitným pódiom. Areál sa nachádza v mierne svahovitom teréne v turisticky atraktívnej lokalite Starého Smokovca s výhľadom na Slavkovský a Gerlachovský štít. Súčasťou komplexu je aj budova bývalého objektu Interhotelov s legendárnym názvom Bellevue. Územný plán predpokladá využitie lokality pre športové, rekreačné a kultúrne funkcie v prírodnom prostredí, všeobecne definovanom ako oblasti cestovného ruchu.

Študenti by mali vo svojich návrhoch prebudiť zo spánku lokalitu amfiteátra a susednej budovy bývalého Interhotela – Bellevue. Vrátiť ju ľuďom, návštevníkom alebo miestnym. Zamyslieť sa tiež nad jej využitím a hľadať príležitosti, ktoré ponúka atraktívny pozemok na území najstaršieho z podtatranských miest, v susedstve s lesom, vrcholkami hôr a zároveň s centrálnou mestskou časťou Starý Smokovec s mnohými historicky významnými stavebnými či prírodnými pamiatkami.

V porote zasadnú opäť známi českí a slovenskí architekti: Juraj Benetin, Jakub Cigler, Juraj Hantabal, Dan Mert, Peter Moravčík, Imro Pleidel, Miroslav Stach, Jana Stachová, Ján Stempel, Jaromír Veselák a Ľubo Závodný. Predsedu poroty si porotcovia zvolia na začiatku vyhodnocovania súťažných návrhov. Informáciu o výsledkoch hodnotenia poroty sa študenti dozvedia po skončení zasadnutia poroty a oznámenia oficiálnych výsledkov. Hlavnou výhrou môže študent získať odmenu vo výške 4000 €, za druhé miesto 2000 € a autor práce na treťom mieste dostane výhru 1000 €.

Podrobnosti nájdete tu: Vysokoškolská súťaž | Xella.sk


Sdílejte tento článek

.