Newsroom

Silka tvárnice namiesto železobetónu na druhom bytovom dome Rezidencie Triangl v Brne

Prvý bytový dom Rezidence Triangl v Brne-Komíne bol dokončený v máji 2022, druhý sa začal stavať hneď potom v druhej polovici roka 2022 a dokončuje sa na jar 2024. Pri jeho výstavbe sa na rozdiel od prvej budovy, ktorá je celá postavená zo železobetónového konštrukčného systému, použili veľkoformátové vápennopieskové tvárnice Silka Tempo a maloformátové tvárnice Silka spolu so železobetónom.

Petra.Cleary •

Rezidenciu Triangl stavia developer Impera Styl a oba bytové domy sa nachádzajú v mestskej časti Brno-Komín na Podveskej ulici. Podobu domu navrhol Ing. arch. Michaela Jandová, projektantmi domu boli Ing. arch. Iveta Musilová a Tomáš Vítek, generálnym dodávateľom ŽSD, a.s. Brno. Veľkou výhodou umiestnenia nového bytového komplexu je dobrá dopravná dostupnosť, pričom projekt ponúka pokojné a príjemné prostredie vo vyhľadávanej časti Brna.

Podobne ako prvá etapa projektu Rezidence Triangl, aj táto druhá etapa je netradičným domom, ktorý zaujme nielen svojím tvarom a dispozíciou. Dokončený polyfunkčný dom Triangl II. etapa ponúka 23 bytových jednotiek od 1 + kk do 4 + kk, pričom záujemcovia si môžu vybrať medzi menšími garsónkami alebo veľkými priestrannými bytmi, väčšinou 4 + kk. Dom je pripravený vo vyššom štandarde, čomu zodpovedá aj príjemná lokalita.

Kvalita vnútorného prostredia je riešená dizajnom a orientáciou domu vzhľadom na svetové strany
Tvar trojuholníka umožňuje maximálne preslnenie a presvetlenie všetkých jednotiek, všetky obytné miestnosti sú vybavené riadeným vetraním a regulovaným systémom vykurovania. Veľký dôraz sa pri návrhu budovy kládol na akustické vlastnosti všetkých konštrukcií vrátane umiestnenia inštalačných jadier a hygienických zariadení smerom do stredu budovy. Všetky obytné miestnosti s priestrannými balkónmi sú umiestnené po obvode budovy.

Vysoký akustický komfort nového bytového domu zabezpečujú vápenno-pieskové tvárnice Silka, ktoré sú použité na nosných vonkajších a vnútorných stenách a priečkach bytového domu. Tepelnú pohodu v budove zabezpečujú použité tvárnice, ako aj kvalitná tepelná izolácia stien a otvorových výplní s vysokým tepelným odporom. Na obvodových stenách sú tvárnice Silka Tempo široké 240 mm a majú vzduchovú nepriezvučnosť Rw 57 dB. Na nenosné deliace steny v bytovom dome sa použili maloformátové tvárnice Silka 120 mm (vzduchová nepriezvučnosť Rw = 47 dB). Ochrana pred teplom je zabezpečená inštaláciou vonkajších žalúzií na všetkých oknách v dome. Vzhľadom na orientáciu domu a veľkosť zasklených plôch sú aj v zimných mesiacoch zaručené pasívne solárne zisky.

Vysoký štandard a úspory vďaka tvárniciam Silka
„Pri výstavbe prvého bytového domu bol použitý nosný železobetónový systém. Spolu s projektantom sme riešili výstavbu druhého bytového domu a odporučili sme použiť nosný murovací systém z vápennopieskových tvárnic Silka Tempo. Kompetenčné centrum Xella vypracovalo technické posúdenie a vytvorilo BIM model budovy vrátane dokumentácie vzorového rozmiestnenia prvkov v stenách,“ hovorí Pavel Červík, projektový manažér spoločnosti Xella, o použití tvárnic Silka v druhej fáze rezidencie Triangl v Brne a dodáva: „Zaujímavosťou tohto projektu je architektonické riešenie budovy so zaoblenými rohmi, preto boli veľkoformátové tvárnice Silka Tempo doplnené maloformátovými tvárnicami Silka, aby bol rádius čo najhladší. Hlavným prínosom nášho riešenia bola úspora nákladov na výstavbu stien. Murivo z vápennopieskových tvárnic Silka Tempo je až o 50 % lacnejšie ako vnútorná železobetónová konštrukcia. Veľkou výhodou všetkých tvárnic Silka sú ich akustické vlastnosti, ktoré ocenia všetci majitelia nových ateliérov a bytových jednotiek.“


Sdílejte tento článek

.