Newsroom

Rozumné riešenie pre rozpočet domu? Svojpomoc s Ytongom

Rodinný dom je pre mnohých sen – ako na to, aby sa z neho nestala nočná mora? Majitelia tohto rodinného domu by vám mohli byť inšpiráciou. Náklady na prácu usporili vďaka svojpomoci a šikovnému riadeniu stavebných prác. Pre ich cieľ – čoskoro bývať vo svojom a poradiť si bez množstva firiem a remeselníkov – poslúžil systém Ytong. Okrem obvodového muriva bez zateplenia z neho použili strop a schody.

®

Dominik Rašek •

Mladá dvojica bývala najprv v byte v Prahe, ale pretože im myšlienka vlastnej záhrady, pokoja a priestoru pripadala lákavejšia, začali hľadať pozemok v dosahu veľkomesta. Vybrané miesto ich spoločne oslovilo nielen svojou atmosférou, ale aj dobrou dostupnosťou do práce a vyhovovala im tiež okolitá zástavba, na ktorú v projekte esteticky nadviazali. Predstavovali si totiž od začiatku poschodový dom so sedlovou strechou a ten sa na toto miesto vzhľadom k susediacim stavbám ideálne hodil. Projekt si zvolili z ponuky projekčnej firmy G Servis. Typový dom im v G servise upravili podľa konkrétnej orientácie pozemku a ďalších povinných limitov pre stavebné povolenie.

Za stavebným materiálom sa rozhodli vydať na veľtrhy: „Zašli sme spolu s partnerkou napríklad na For Arch alebo For Habitat. Mali sme pozitívny dojem z poradcov od Ytongu, odporučili nám skladbu materiálu a poradili s výberom. Svoju voľbu sme ale ešte preverili napríklad nezávislými porovnávacími testami spotrebiteľov v médiách a rozhodli sa potom takmer celý dom urobiť z Ytongu. Poradca, ktorého sme poznali z veľtrhu, sa nám venoval aj v ďalších fázach, napríklad za nami prišiel, keď sme potrebovali poradiť s montážou schodiska a stropu,“ opisuje priebeh stavby majiteľ.

Od počiatku boli rozhodnutí stavbu nezatepľovať, preto zvolili tepelnoizolačné Ytong Lambda YQ so šírkou 450 mm. „Videli sme príklady rôzneho zateplenia a jeho nedostatky. Trebárs to, že potrebujete veľmi dlhé kotvy pre uchytenie svetiel a čohokoľvek ďalšieho do fasády. Pripadalo mi to ako práca naviac – čo znamená zdržanie a tým pádom aj čas alebo náklady na prácu,“ vysvetľuje majiteľ. Energetická trieda domu spadá do kategórie A, čo im umožnilo prevádzku s nákladmi približne 550 € ročne za kúrenie plynovým kotlom, čo je v prípade pomerne veľkého poschodového domu veľmi pekný výsledok.

Rozhodnutie pre svojpomoc bolo ovplyvnené nielen tým, že otec majiteľky je murár, ale tiež majiteľ sám mal chuť vyskúšať vlastné sily. Zásadným dôvodom bolo zníženie nákladov. Cenové ponuky stavebných firiem na dom bez zariaďovacích prvkov zneli totiž okolo štyroch miliónov, čo už bolo nad možný limit mladej rodiny. Formou svojpomoci, keď časť prác robili sami a na niektoré si najímali drobných živnostníkov z odboru, sa dostali na cenu necelých dvoch miliónov. „V čase, keď sme stavali, sme už čakali našu dcéru. Preto sme sa snažili mať všetko čo najskôr. Začali sme v marci, hrubú stavbu sme v piatich ľuďoch postavili za dva týždne. Ďalšie práce som potom riadil sám – vždy som urobil presný týždenný plán a práce riadil alebo vykonával. Vďaka tomu sme sa už pred Vianocami mohli sťahovať,“ vysvetľuje stavebník. „Celá hrubá stavba z jedného materiálu mi dávala zmysel. Spraviť strop bolo omnoho jednoduchšie oproti variante jeho liatia. Rovnako tak schodisko – je to monoblok v podobe skladačky. Tu síce pomocníci mali trochu obavy, ale ako profesiou strojár a techník som si s tým poradil ľahko,“ dodáva. Svoje rozhodnutie hodnotí pozitívne aj po pár rokoch od nasťahovania. Stavba je kvalitná a spoľahlivo vykonaná, navyše pozemky v okolí cenovo dosť vzrástli a tak sa im vyplatilo neváhať.


Sdílejte tento článek

.