Newsroom

Rodinný dom s wellness

Inšpiráciou tohto veľkoryso priestranného domu bol typový projekt z katalógu, realizácie sa chopil sám investor. Svoje predstavy konzultoval s technickým poradcom Ytongu. Spoločne zvolili kompletné systémové riešenie – murovanie bez zatepľovania s radom z tepelnoizolačných tvárnic, stropy z Ytongu a schody.

®
XEL_POS_4C_R_300 ®

Ondřej Zlatníček •

Jednovrstvové murovanie – výstavba bez rizík a zdravá klíma

Stavanie bez zateplenia ušetrí čas výstavby aj materiál. Navyše neriskujete problémy, ktoré môžu vzniknúť pri kontakte dvoch rôznorodých materiálov. Jednovrstvové murivo oproti tomu prispieva k celkovej kvalite vnútornej klímy v dome, odvádza prebytočnú vlhkosť a pri presušení vzduchu ju privádza späť.

Dom je zaradený do energetickej triedy B. Majiteľ pri projekte počítal od začiatku s dotovaným vykurovaním na pelety, ktoré si sami vyrábajú. S tepelnoizolačnými tvárnicami je však aj pri jednovrstvovom murovaní možné dosiahnuť ešte lepších parametrov, najmä s novinkou tohto roku Lambda YQ.

Strop z Ytongu potrebuje menej námahy či profesijnej zdatnosti

Súčasťou stavebného riešenia je aj použitie stropu Ytong. Jeho montáž vyžaduje podstatne menej profesijného umu a námahy, pretože prebieha bez nadbetonávky a armovacích oceľových sietí. „Práca je bezpečná. Napríklad nehrozí zakopnutie o siete armatúry. Jednotlivá vložka „unesie“ 420 – 720 kg, čo zamedzí ďalšiemu úrazu. Touto montovanou konštrukciou pri stavebných prácach neprepadnete.“ Vysvetľuje Ing. Jan Halamka, technický poradca Ytong, ktorý bol zároveň stavebným dozorom projektu.

Schody sú pochôdzne už druhý deň po montáži

Zo sortimentu Ytong sú aj schody, ktoré výrobca pripraví narezané presne podľa projektovej dokumentácie. Oproti klasickému železobetónovému schodisku odpadá debnenie, výstuž, betonáž, hutnenie, vlhčenie betónu pri zrení, oddebňovaní či likvidácia odpadov z debnenia. Schodisko je pochôdzne do 24 hodín a medzi jeho prevádzkové výhody patrí vysoká stabilita a minimum krokového hluku.


Sdílejte tento článek

.