Newsroom

Rodinné domy v Stupave stavia APEX A opäť z materiálov Ytong

Projekt Lintavy je pre moderných ľudí, ktorí túžia spojiť život v meste s aktívnym časom v prírode. Pozemky sa nachádzajú priamo pod lesom, na mieste bývalých terasovito osadených vinohradov. Autorom projektu a súčasne aj developerom je bratislavský architektonický ateliér APEX A. A podobne ako na projekte v Lastovičkách v Novej Dedinke tu Jurij Čerňak a Miroslav Žilinský zvolili pre hrubú stavbu pórobetón Ytong.

®
®
XEL_POS_4C_R_300 ®

Ondřej Zlatníček •

Na osemnástich pozemkoch o výmere od 452 m2 do 611 m2 tu postupne vyrastú samostatne stojace rodinné domy v troch prevedeniach. V Lintavách bude mať každá rodina dostatok súkromia, pretože všetky projekty domov sú navrhnuté v tvare „L“. Takáto dispozícia zabezpečuje dostatok súkromia od susedov a zároveň umožňuje nádherný výhľad na mesto a planinu. Stavby budú inšpirované jedinečnou architektúrou okolia a so svojimi sedlovými strechami dokonale zapadnú do rázu regiónu. Prvých päť domov začal APEX A stavať na jeseň minulého roku, v marci 2022 sa potom rozbehla výstavba ďalších šiestich domov.

APEX A sa aj na tomto projekte spoľahol na pórobetón Ytong

Ing. Jurij Čerňak k výstavby v Stupave hovorí: „Projekt Lintavy je výnimočný aj tým, že do neho náš tím vložil kúsok seba. S návrhom jednotlivých domov a ich dispozícií sme sa vyhrali tak, akoby sme plánovali bývanie pre svoje rodiny. Neostali sme však len pri architektúre a pustili sa aj do samotného developingu. Takýto prístup je pre zákazníkov zárukou, že budú vedieť o každom jednom detaile domu, ktorý im predstaví samotný architekt. Výhodou bolo, že sme sa opäť mohli spoľahnúť na pórobetón Ytong, u ktorého máme radi presnosť, rýchlosť výstavby, jednoduchosť a tepelno-technické vlastnosti. Tie navyše oceňujú aj budúci majitelia domov. Silnou stránku Ytongu je nielen nízka energetická náročnosť, ale tiež zdravé bývanie a skutočnosť, že je to ekologický prírodný materiál.“

„Veľké“ a „malé“ formáty tvárnic Ytong a Silka sa dobre kombinujú 

Ateliér APEX A navrhol domy v Stupave z klasických tvárnic Ytong, ale na svojich projektoch využil a využíva aj veľkoformátové tvárnice Ytong Jumbo, Silka Tempo alebo Ytong priečkové panely či minerálne izolačné dosky Multipor. Bohaté skúsenosti má aj so službami spoločnosti Xella, veď aj pri príprave projektu Lintavy využil prednosti konceptu digitálneho plánovania Xella blue.sprint. „Spojenie veľkoformátových prvkov z pórobetónu Ytong a vápenno-pieskových tvárnic Silka s tradičnými tvárnicami, priečkami a ostatným sortimentom Xella prináša výbornú kombinovateľnosť a vzájomnú doplniteľnosť. Prácu na projekte a celú výstavbu zjednodušuje tiež kompletný sortiment hrubej stavby od jedného dodávateľa. A služba Xella blue.sprint nám pomohla eliminovať kolízie na projekte, riešiť nadväznosť stien a presnú špecifikáciu sortimentu.“ dodáva Ing. Jurij Čerňak.

Služby Xella blue.sprint prinášajú výhody aj pri výstavbe rodinných domov

Ing. Peter Baláži, technický poradca spoločnosti Xella Slovensko, ktorý BIM model projektu Lintavy pre APEX A pripravoval, k tomu hovorí: „Mnoho našich partnerov si službu Xella blue.sprint spojuje s výstavbou väčších objektov a použitím veľkoformátových stavebných prvkov, ale jej prednosti sú univerzálne a prejavia sa aj pri projektovaní a výstavbe rodinných domov z klasických tvárnic Ytong alebo Silka. Aj na projekte Lintavy bolo základom BIM plánovanie a tvorba 3D modelu hrubej stavby každého domu. Vďaka tomu sme mohli spoločne s autormi projektu identifikovať problematické miesta a navrhnúť varianty riešenia. Optimalizovali sme konštrukcie a porovnali ich s prihliadnutím na statiku, tepelnú techniku ​​a pod. Výsledkom bol optimálny výber materiálu a presný výkaz výmer na mieru. Vzhľadom k tomu, že APEX A bol na projekte Lintavy aj developerom, mohol ťažiť aj z ďalších výhod nášho BIM plánovania: to pomáha zrýchliť výstavby, šetrí stavebný materiál a pracovníkov, minimalizuje viacpráce a eliminuje chyby. Celá stavba je tak efektívnejšia, rýchlejšia a lacnejšia, samozrejmosťou je naše partnerstvo v celom cykle stavby – od štúdie až po realizáciu.“

Na stavbu rodinných domoch v Stupave dodáva Xella Slovensko viac ako 1.000 m3 materiálu Ytong.

Okrem Ytong prekladov a tvárnic Ytong Universal a Ytong Statik sú tu použité aj Ytong pilierové tvárnice, ktoré sú určené ako stratené debnenie pre železobetónové stĺpy skryté v murive. Svojimi vlastnosťami sú porovnateľné s tvárnicami Ytong Klasik a umožňujú rýchle murovanie bez odpadu.

Či už staviate rodinný dom alebo developerský projekt, vždy máte na výber medzi jednovrstvovým murivom alebo využitím sendvičového riešenia

Pre správne fungovanie domov alebo väčších stavieb je podľa vedúceho technického oddelenia spoločnosti Xella CZ/SK Ing. Martina Mihála nevyhnutná individuálna optimalizácia riešení a kvalitná realizácia stavieb. Pokiaľ stavebník bude preferovať variant so zateplením, dostane v prípade kombinácie pórobetónových tvárnic Ytong a zateplením s minerálnymi doskami Multipor stenu s extrémne nízkym súčiniteľom prestupu tepla. Výborné tepelnoizolačné parametre však ponúkajú aj jednovrstvové steny z tvárnic Ytong Lambda YQ. Dokazuje to aj inovovaná pórobetónová tvárnica Ytong Lambda YQ 500 mm PDK, s ktorou môže stavebník dosiahnuť najlepšie parametre obvodového muriva v jednej vrstve. Pri hrúbke muriva 500 mm ponúka tvárnica návrhový súčiniteľ prestupu tepla Uu = 0,162 W/(m2.K) a možno tak s ňou stavať domy s takmer nulovou spotrebou energie aj bez dodatočného zateplenia. „Obidve riešenia – jednovrstvové steny aj tvárnice so zateplením – sú teda energeticky veľmi úsporné a bude záležať na preferenciách investora, ktoré z nich zvolí. My dlhodobo upozorňujeme na výhody jednovrstvových konštrukcií, ktoré majú okrem zrýchlenia výstavby aj ďalšie prednosti, ale svoje miesto na trhu majú aj konštrukcie tradičné, kombinujúce pórobetónové tvárnice Ytong a vhodný izolačný materiál.“ dopĺňa Ing. Martin Mihál.

Informácie o projekte Lintavy nájdete na www.lintavy.sk, celý sortiment a služby spoločnosti Xella potom na www.xella.sk.


Sdílejte tento článek

.