Newsroom

Rekreačné domy pri Vinianskom jazere

Vodná nádrž Vinianské jazero je obľúbená turistická lokalita vo Vihorlatských vrchoch. V tejto oblasti, vyhľadávanej milovníkmi vodných športov i turistov, sa spoločnosť AGROREAL Zemplín rozhodla vybudovať niekoľko rekreačných domčekov. Ich požiadavkou bola rýchla a efektívna výstavba. Na základe predchádzajúcich dobrých skúseností sa rozhodli pre systém Ytong a príbuznú značku Multipor.

®
XEL_POS_4C_R_300 ®

Ondřej Zlatníček •

Kvôli jednoduchosti a rýchlosti murovania tu investor zvolil jednovrstvové riešenie bez zateplenia. Tepelnoizolačné tvárnice Lambda YQ so šírkou 450 mm dosiahli požadované hodnoty na úspornú prevádzku. „Presvedčili nás vynikajúce tepelné vlastnosti materiálu Ytong, zateplenie by bol krok navyše,“ uviedol k výstavbe zástupca investora pán Michal Bobela. Skrátil sa tak čas výstavby – nebolo nutné realizovať ďalší krok zatepľovania a domy mohli skôr začať sezónu. Okrem obvodových tvárnic tu zo systému Ytong bolo použitých viacero ďalších prvkov, ako sú vnútorné nosné steny, preklady, U a UPA profily a pilierové tvárnice. „Bol to rýchly, presný materiál, pripadalo nám to ako Lego systém“, uviedol k výstavbe pán Bobela. Tam, kde bolo potrebné zosilniť tepelnoizolačné vlastnosti prekladov a zabrániť riziku tepelných mostov, boli použité minerálne dosky Multipor. Majú podobné zloženie ako Ytong, a teda aj podobné vlastnosti. Ponúkajú tak možnosť uceleného a bezpečného riešenia potenciálne rizikových miest.

K celkovej kvalite, jednoduchosti a tepelnému komfortu tu prispelo tiež použitie stropu Ytong Klasik a Ytong Ekonom. Ich montáž je rýchla, jednoduchá a vyžaduje podstatne menej profesijného umu a námahy, pretože prebieha bez nadbetonávky a armovacích oceľových sietí. Stropné vložky možno veľmi ľahko skrátiť pílou v priečnom aj pozdĺžnom smere a ďalšou výhodou je, že pred betonážou je možné do konštrukcie rebra uložiť všetky potrebné vedenia, ako sú napríklad rozvody elektriny, voda, odpad, vzduchotechnika alebo rozvody kúrenia pre vykurovanie konštrukcie stropu. „Za nás boli bezkonkurenčné stropy Ytong Klasik aj Ytong Ekonom. Pre nás platí, že jednoduchá a rýchla práca rovná sa ušetrené peniaze pri vysokej kvalite materiálu“, povedal pán Bobela. Zo systému Ytong je tu použité tiež schodisko. Jeho veľkou prednosťou je vysoká presnosť a krátky čas realizácie. Jednotlivé diely sú pri dodávke už narezané na mieru, takže odpadajú úpravy a schodisko sa dá rýchlo a ľahko zostaviť. Uložené schodiskové stupne sú už nasledujúci deň po montáži plne zaťažiteľné. Ich povrch je dokonale rovný a tvorí ideálny podklad pre položenie ľubovoľnej krytiny.

Investor tiež využil poradenstvo výrobcu v priebehu projektu i výstavby a hodnotí prístup dodávateľa: „Máme výborné skúsenosti s poradenstvom, dodaním materiálu a komplet servisom ohľadom návrhu a výstavby“, potvrdzuje investor.


Sdílejte tento článek

.