Newsroom

Rekonštrukcia s prístavbou

Pani Magdaléna sa ocitla v situácii, kedy po rozvode musela riešiť bývanie pre seba a svojich troch synov. Rozhodla sa pre rekonštrukciu s prístavbou a kombinovala svojpomoc s najatými remeselníkmi. Ako najvhodnejší materiál pre tento typ výstavby si zvolila Ytong – je ľahký, jednoduchý na opracovanie a nemusí sa zatepľovať.

®
XEL_POS_4C_R_300 ®

Ondřej Zlatníček •

Po zvážení všetkých dostupných možností bývania Magdaléne ako najrozumnejšia a finančne najdostupnejšia možnosť vyplynula rekonštrukcia, ktorá bude spojená s výstavbou novej obývačky. „Chcela by som vytvoriť nový domov pre seba, svojich troch synov a nášho kocúra. Chlapci tu budú mať každý svoju izbu a môžu si ich zariadiť po svojom, napríklad si vybrať farby a štýl. Lákala ma aj tá výzva vytvoriť z neobývateľného priestoru niečo pekné. Teším sa tiež na to, že budem mať záhradku, kde sa môžem „vŕtať v hline“ alebo grilovať,“ hovorí majiteľka. Teraz má za sebou už podstatnú časť prác a môže zhodnotiť výber stavebného materiálu. Po konzultácii s projektantom stavby vybrala Ytong. „Predstavte si veľkú stavebnicu, ktorá sa dá navyše rezať a upravovať podľa potreby. Bolo to jednoduché,“ popisuje svoje skúsenosti Magdaléna. Ide o kompletný stavebný systém, ktorý zahŕňa okrem obvodových a priečkových tvárnic, ktoré tu boli použité, aj napríklad schody, priečky, oblúky, preklady, stropy a mnoho ďalších prvkov.

Výhodou pri rekonštrukciách je práve jednoduchá tvarovateľnosť, ktorú majiteľka vyzdvihla. V prípade prístavieb a nadstavieb sa často vyskytujú atypické tvary – tie s Ytongom vytvoríte bez zbytočného stavebného odpadu. Navyše sú tvárnice ľahké, čo pri svojpomoci oceníte. A to hlavne tam, kde ich musíte dopraviť do poschodí, aj pri samotnom stavaní. Vďaka ich ľahkej spracovateľnosti minimalizujete odpad, čo je ekonomické nielen s ohľadom na spotrebu materiálu, ale aj na odpratávanie. Odpadá tiež to, ako si poradiť s prípravou malty. Spotrebuje sa jej úplné minimum pre založenie prvého radu tvárnic. Ďalšie sa napájajú tenkovrstevnou murovacou maltou Ytong, ktorej spotrebujete v porovnaní s klasickou maltou oveľa menej a nepotrebujete miešačku.

Obvodové murivo bez zateplenia

Pre obvodové murivo tu boli zvolené tepelnoizolačné tvárnice Lambda YQ. V posledných rokoch nazbierali niekoľko odborných ocenení a zároveň mimoriadny záujem na trhu. Umožňujú totiž dosiahnuť hodnoty stanovené novými normami aj bez zateplenia – tým sa podstatne zjednoduší postup a skráti sa čas pri výstavbe. Životnosť materiálu je takmer neobmedzená – tak, ako stavbu postavíte, vám bude slúžiť bez nutnosti meniť zateplenie a robiť zásahy do fasády.


Sdílejte tento článek

.