Newsroom

Premyslená zástavba úzkeho mestského pozemku energeticky úsporným rodinným domom

Autorom návrhu dvojpodlažného rodinného domu v mestskej časti Košice - Myslava, v ktorom býva rodina pána Júliusa, je samotný investor. Ten pracuje v oblasti stavebníctva, čo mu uľahčilo nielen prípravu projektu a voľbu stavebného materiálu Ytong, ktorý je na dome použitý na obvodových a vnútorných nosných stenách, priečkach, z Ytongu je aj strop a schodisko.

®
XEL_POS_4C_R_300 ®

Ondřej Zlatníček •

„Pri projekte som vychádzal z úzkeho mestského pozemku, kde bol v územnom pláne navrhnutý radový dom (prvý v rade), ktorý tesne kopíruje jednu stranu pozemku. Táto strana pritom mala byť bez okien. Súčasne som chcel postaviť dom energeticky úsporný bez nutnosti zateplenia, takže bolo nutné čo najviac využiť murivo.  V hrúbke muriva sme chceli využiť ako akumuláciu, tak aj akustiku a tepelne-izolačné vlastnosti. Stavba bez zateplenia má naviac oveľa väčšiu životnosť,“ hovorí pán Július a dodáva: Ytong som poznal ešte na vysokej škole, keď sme sa o ňom učili a aj pri svojej praxi som si overil, že je to materiál naozaj kvalitný a ľahko sa s ním pracuje. Chcel som mať na dome aj plochú strechu, takže som mohol využiť celý konštrukčný systém Ytong vrátane vložkového stropu Ytong Klasik. Masívna strecha z Ytongu mi výborne rieši tepelný komfort v lete aj v zime.“

Vznikol tak koncept rodinného domu s uzavretým átriom, ukončeným stenou obloženou kamenným obkladom. V dome je dostatok svetla vďaka veľkým preskleným plochám v 1. NP. Toto podlažie má tvar písmena „F“ a má plochú strechu, 2.NP je v tvare „L“ riešené ako ustúpené podlažie. Dom má dispozíciu 5 + kk: v 1. NP s úžitkovou plochou 130 m2 je technická miestnosť, kúpeľňa + WC, kuchyňa s jedálňou, obývacia izba, hosťovská izba a pracovňa, v 2. NP s úžitkovou plochou 70 m2 je kúpeľňa + WC + práčovňa, spálňa, šatník a detská izba. Ploché strechy sú štandardné so zásypom z riečneho kameniva, na budúci rok čaká rodinu investora zmena na vegetačné strechy.

Materiál obvodových stien mal byť aj z dôvodu úspory miesta bez silnej vrstvy zateplenia, majiteľ preto zvolil kombináciu pórobetónových tvárnic Ytong Lambda YQ 450 mm a zateplenie 50 mm minerálnymi tepelnoizolačnými doskami Multipor. Vnútorné nosné steny sú z tvárnic Ytong Statik 300 mm, priečky sú vymurované z priečkoviek Ytong Klasik 150 mm. Na plochej streche je inštalovaný stropný (strešný) systém Ytong Klasik, systémové riešenie s pórobetónom Ytong dopĺňa schodisko Ytong.

„Kombináciu tvárnic Ytong Lambda YQ a minerálnej izolácie Multipor považujem u firmy Xella Slovensko za top riešenie obvodovej steny rodinného domu. Stena má celkovú hrúbku 500 mm a má naozaj výborné tepelne-izolačné parametre, spojenie pórobetónu Ytong a minerálnej izolácie je ideálne aj z hľadiska vnútornej klímy a ochrany zdravia. Dosky Multipor sú z čisto prírodných surovín a sú veľmi odolné. Pri zatepľovaní vonkajšej strany muriva (lebo sa dá s nimi zatepľovať aj zo strany interiéru) sa nám s nimi dobre pracovalo. Multipor som vybral aj pre jeho tvarovú stálosť, ktorá je v porovnaní s polystyrénom či minerálnou vatou výrazne vyššia,“ vysvetľuje pán Július.

Rodinný dom je mimoriadne úsporný (klasifikačná trieda A, primárna energia z neobnoviteľných zdrojov: 55kWh/m2/rok), ústredné kúrenie je riešené priamo-vykurovacími elektrickými podlahovými rohožami. Teplú vodu ohrieva smart elektrický bojler, súčasťou domu je aj invertorová klimatizácia s rekuperáciou. Na budúci rok pribudnú na streche domu fotovoltické panely, ktoré ideálne skĺbia výhody elektrického vykurovania a OZE.


Sdílejte tento článek

.