Newsroom

Nový bytový dom v Žarošiciach je postavený z Ytongu a Silky

Developer a staviteľ nového bytového domu v obci Žarošice na juhu Moravy si pórobetónové materiály Ytong, kombinované s vápenopieskovými tvárnicami Silka, vybral vďaka svojim dobrým skúsenostiam z predchádzajúcich projektov. Na stavbe sa uplatnili nielen tvárnice a priečkovky Ytong, ale aj preklady, vencovky, schody, stropy a malty. Akustiku bytov vylepšujú akustické tvárnice Silka.

®
®
XEL_POS_4C_R_300 ®

Ondřej Zlatníček •

Developerom bytového domu v Žarošiciach bola spoločnosť BD Žarošice s.r.o. so sídlom v Brne. Obec Žarošice sa mu pre výstavbu bytového domu páčila a jej prednosti určite ocenia aj majitelia bytov. Táto malebná juhomoravská obec bola už od 13. storočia kúpeľne využívaná, má bohatú históriu, rozvinutú občiansku vybavenosť a tiež dobrú dopravnú dostupnosť. Bytový dom v Žarošiciach tak v sebe vďaka atraktívnej lokalite a použitým materiálom spája moderné, komfortné, kvalitné a súčasne úsporné bývanie s prvkami udržateľnosti.

V trojpodlažnom dome je sedemnásť bytových jednotiek, pričom sú zastúpené menšie byty s dispozíciou 1 + kk alebo 2 + kk, ale aj väčšie byty s mezonetovým riešením a dispozíciou 3 + kk a 4 + kk. Ku každému bytu patrí aspoň jedno parkovacie miesto, prípadne záhradky na úplný komfort nových majiteľov. Projekt v sebe zahŕňa aj veľmi zaujímavé alternatívy spojenia či rozdelenia bytových jednotiek na menšie či väčšie jednotky, s pružnou dispozíciou (napr. zlúčenie dvoch menších bytov v jeden byt 4 + kk s viacerými variantmi využitia, vrátane viacgeneračného).

Výstavba začala v máji 2021, v decembri 2021 bola dokončená hrubá stavba, došlo k zameraniu jednotlivých bytov a v januári 2022 došlo k zápisu rozostavaných jednotiek do katastra nehnuteľností. Táto skutočnosť v prípade využitia bankového financovania zjednodušila celý proces rokovaní s bankami. Kolaudácia je naplánovaná na november 2022. V rámci skvalitnenia projektu investor reagoval na rastúce ceny energií a dom má preukaz energetickej náročnosti budovy v triede „veľmi úsporný“. Dom bude navyše vybavený fotovoltickou elektrárňou s ukladaním elektrickej energie do vlastných batériových systémov, čo majiteľom prinesie úspory v prevádzkových nákladoch.

Ing. Marcel Mičian, majiteľ generálneho dodávateľa stavby, spoločnosti ALFA KOMPLEX a.s. z Blanska, mal pri voľbe stavebného materiálu od začiatku jasno: „Ytong sme si vybrali z dôvodu jeho lepšej spracovateľnosti voči klasickým tehlovým materiálom. Z predchádzajúcich stavieb sme poznali vlastnosti a prednosti Ytongu a Silky a požiadavku na pórobetón Ytong sme už vo fáze prípravy projektu zadali projektantovi bytového domu. Dôvodov pre toto rozhodnutie bolo niekoľko: Ytong charakterizuje jednoduchá spracovateľnosť pri realizácii hrubej stavby, ľahké rezanie materiálu, príprava drážok, vŕtanie prestupov, jednoduché je aj zrezávanie materiálov do potrebných tvarov. Osvedčila sa nám aj variabilita a systémová ponuka výrobkov – na stavbe sme použili takmer všetky materiály od Ytongu, tj. tvárnice Ytong Lambda YQ a klasické tvárnice Ytong pre obvodové a nosné steny, priečkovky Ytong, Ytong schody, stropy, vencovky, preklady a malty. Akustiku bytov vylepšujú aj vápenno-pieskové akustické tvárnice Silka. Materiály Xella sa nám pri stavbe bytového domu v Žarošiciach opäť osvedčili a veľmi dobrá bola aj spolupráca v oblasti služieb. Ocenili sme poradenstvo a bezproblémovú komunikáciu počas celej doby výstavby, pomáhalo aj spracovanie konštrukčných detailov, podkladov a výkresov. Využili sme aj náradie, ktoré Xella stavebníkom ponúka – a zapožičané píly a žeriavy nám montáž samozrejme uľahčili. Dodávky materiálov boli aj napriek zložitej dobe podľa dohovoru, a aj vďaka tomu sme mohli dodržať plánovaný harmonogram výstavby. Teraz pripravujeme druhú etapu, a aj tu sme rozhodnutí použiť systém Ytong.

Spoločnosť ALFA KOMPLEX a.s. bola založená v roku 2007 a v tom čase bola jej hlavným predmetom podnikateľskej činnosti správa a prenájom nehnuteľností, najmä bytového fondu. Od roku 2008 sa začala firma tiež zaoberať stavebnou činnosťou, ktorá bola postupne rozšírená z realizácie bytových a občianskych stavieb aj na realizáciu priemyselných stavieb, poľnohospodárskych stavieb a inžinierskych stavieb.


Sdílejte tento článek

.