Newsroom

Multipor pomáhal zatepliť rekonštruovanú Jurkovičovu Tepláreň

Historickú budovu samozrejme nebolo možné zatepliť vonkajším zateplením, k slovu sa tak dostali minerálne tepelnoizolačné dosky Multipor.

XEL_POS_4C_R_300 ®

Ondřej Zlatníček •

Každý nadšenec kultúry a umenia vidí niečo hodnotné na Jurkovičovej Teplárni. Aj keď vyzerá na prvý pohľad veľmi jednoducho, spája prvky rôznych architektonických štýlov, vrátane art nouveau, modernizmu a funkcionalizmu. Budova Jurkovičovej Teplárne je tiež národnou kultúrnou pamiatkou. Historickú budovu samozrejme nebolo možné zatepliť vonkajším zateplením, k slovu sa tak dostali minerálne tepelnoizolačné dosky Multipor.

Rekonštruovaná Jurkovičova Tepláreň v Bratislave je súčasťou polyfunkčného komplexu SKY PARK s mestským parkom od architektky Zahy Hadid, ktorý vyrastá v bývalej industriálnej zóne medzi ulicami Čulenova, Továrenská a Bottova. Súčasťou projektu spoločnosti Penta Real Estate sú aj štyri rezidenčné veže, dve kancelárske budovy a nový multifunkčný verejný park s rozlohou viac ako 35 000 štvorcových metrov. Do celého projektu sa má investovať viac ako 420 miliónov eur.

Revitalizáciou nevyužitého industriálneho územia vytvorí Penta Real Estate nové centrum mesta. Táto časť mesta bola v minulosti sídlom viacerých dôležitých industriálnych centier, vrátane Jurkovičovej Teplárne, rafinérie Apollo, továrne na výrobu káblov Kablo a textilnej fabriky nazývanej „Klingerka”. Územie, ktoré kedysi bývalo východnou hranicou mesta, sa dnes stáva súčasťou širšieho centra. Jurkovičova Tepláreň bude jeho kultúrnym epicentrom a cenným kontrastom k  modernej architektúre nových okolitých budov. Rekonštrukcia Jurkovičovej Teplárne odštartovala v roku 2018 a podľa vyjadrenia hovorkyne spoločnosti Penta Investments Lenky Vargovej je cieľom otvoriť Jurkovičovu Tepláreň počas letných mesiacov 2021.

Na rekonštrukcii sa projektom teplotechniky podieľala aj spoločnosť 3S – projekt s.r.o. z Boldogu. Jej konateľa Ing. Zsolta Straňáka sme sa okrem iného opýtali, prečo na zateplenie Jurkovičovej Teplárne vybrala jeho firma práve Multipor.

S akými požiadavkami na riešenie tepelnej ochrany budovy ste sa musel vysporiadať v rámci projektu rekonštrukcie Jurkovičovej Teplárne?

Prvoradou úlohou bolo zabezpečiť tepelnú pohodu pre navrhované pracoviská – kancelárie a pre priestory s krátkodobým pobytom, ako sú reštaurácia a kaviareň s galériou. Eliminovať, alebo úplne vylúčiť studené sálanie od obvodových stien, ktoré nebolo možné dodatočne zatepliť z exteriérovej strany. Ako jediné racionálne riešenie prichádzalo do úvahy zateplenie z interiérovej strany, aj napriek tomu, že sa nejedná o typické riešenie. Samozrejme takto zateplené obvodové steny, okrem toho, že zabezpečia tepelnú pohodu, výrazne znížia aj celkovú potrebu tepla na vykurovanie (úspora energie na vykurovanie).

Aké riešenia ste zvažovali a prečo ste nakoniec zvolil izolačné dosky Multipor?

Do úvahy prichádzali rôzne systémy. Aby architekti dostali pri tvorbe interiéru voľnú ruku, tak sme si zvolili vnútorné zateplenie pomocou Multipor dosiek. V plnej miere sa tu mohli uplatniť aj ich vlastnosti a výhody.

Čím bola z vášho pohľadu táto stavba špecifická?

Pri vnútornom zateplení obvodových stien bolo potrebné riešiť veľké množstvo detailov (tepelné mosty) z hľadiska hygienického kritéria normy STN 73 0540-2+Z1+Z2 na najnižšiu povrchovú teplotu konštrukcie. Takéto detaily boli počas výstavby veľa krát riešené.

Ing. Róbert Turanský, Product manager CZ & SK Xella, k slovám ing. Straňáka dodáva: „Plocha zateplenia bola približne 5000 m2 a hrúbka izolácie z Multiporu je 100 mm. Rekonštrukcia Jurkovičovej Teplárne bola pre dosky Multipor ako robená, pretože toto vnútorné zateplenie sa aplikuje pri obnove budov v prípadoch, keď je budova pamiatkovo chránená alebo má architektonicky hodnotnú fasádu. Naši zákazníci ich volia aj u stavieb, u ktorých nie je zabezpečený prístup k fasáde z exteriéru.“

Minerálna nevláknitá izolácia Multipor je izotropná, masívna izolácia s vysokou hodnotou tepelnej ochrany (λu = 0,044 W/mK), vďaka čomu významne znižuje spotrebu energie, resp. náklady na prevádzku objektu. Podľa STN EN 13 501-1 + A1 Multipor patrí do najvyššej triedy reakcie na oheň A1. Kalcium silikátové dosky Multipor sú kapilárne aktívnym materiálom, ktorý je vďaka svojej štruktúre schopný prijímať a prenášať vodu vo forme pary, prípadne kondenzátu. Pri podmienkach vykazujúcich zvýšenú vlhkosť interiéru materiál ľahko prenáša vlhkosť do svojho jadra a pri zmene na priaznivé podmienky sa tejto prebytočnej vlhkosti zase rýchlo zbavuje odparovaním. Multipor znesie vďaka svojej štruktúre vysoké mechanické namáhanie aj v priestoroch s vyššou úrovňou prevádzky. Odoláva mechanickému poškodeniu, vrátane degradácie chemikáliami a dáva konštrukcií vlastnosti plnej steny. Realizačné firmy ocenia kompaktné rozmery a nízku hmotnosť, ktoré umožňujú ľahkú manipuláciu. Systém sa tak dá rýchlo spracovať a ľahko prispôsobiť priestorovým podmienkam. Dosky sú vyrobené na čisto prírodnej báze a neobsahujú znečisťujúce látky, neuvoľňujú žiadne škodlivé emisie a majú vynikajúce hodnotenie vplyvu na životné prostredie vo svojom životnom cykle.

„Samozrejmosťou je aj naše systémové riešenie, príslušenstvo, náradie a servis. Dosky Multipor sú systémovo doplnené maltou Multipor, kotviacimi prvkami a doplnkovým sortimentom. Xella Slovensko ponúkla aj v priebehu rekonštrukcie Jurkovičovej Teplárne celú škálu technickej podpory od počiatočnej konzultácie, zjednodušených výpočtov až po komplexné hodnotenie od našich energetických špecialistov,“ hovorí Ing. Róbert Turanský.


Sdílejte tento článek

.