Newsroom

Kompletné stavebné riešenie a variabilita Ytongu a Silky sa osvedčila pri projekte bytových domov v Rožnove pod Radhoštěm

Zložité technologické postupy, použité v rámci I. etapy výstavby bytových domov Eden Rožnov v severnej časti Rožnova pod Radhoštěm, viedli developera a generálneho dodávateľa projektu k zásadnej zmene konštrukčného systému. Voľba stavebného systému Ytong a Silka pre II. etapu sa firme plne osvedčila. Spoločnosť Xella im ponúkla kompletné stavebné riešenie v rámci rôznych stavebných pevností, výhodou bola rýchlosť výstavby, ľahká práca s inštaláciami a veľká variabilita v rámci klientskych zmien.

®
®
XEL_POS_4C_R_300 ®

Ondřej Zlatníček •

Atraktívna lokalita Piesočná v Rožnove pod Radhoštěm ponúka záujemcom o nové bývanie komfortné mestské zázemie a blízkosť prírody Beskýd. Nové byty sú obklopené zeleňou a majiteľom ponúkajú dokonalý výhľad na vrchol hory Radhošť aj celé mesto, ktoré je zároveň v bezprostrednej blízkosti všetkého, čo moderné rodinné bývanie požaduje. Vzdialenosti školy, materskej škôlky, verejnej dopravy, športového vyžitia či možnosti nákupov sú tu minimálne. Developer pamätal aj na handicapovaných občanov, ktorým ponúkol pokojné bývanie s bezbariérovým prístupom do bytov. Svoje si tu nájdu okrem mladých rodín aj seniori, ktorí oceňujú pohodlné bývanie v objatí prírody, nabádajúce k príjemným prechádzkam a zároveň s pohodlným dosahom všetkých potrebných zariadení vrátane dobrej dostupnosti do centra mesta.

Jana Křesťanová, manažérka predaja projektu Eden Rožnov k lokalite a ponuke bývania uviedla: „Naša spoločnosť ALFA CON stavby s.r.o. sa zameriava predovšetkým na development a výstavbu priemyselných a obchodných parkov, distribučných centier, výrobných a logistických hál alebo bytových domov. U bytovej výstavby sa vždy snažíme ponúkať bývanie, ktoré je osadené v tesnej blízkosti prírody s voľným pohybom. Samozrejme dôležitá je aj dostupnosť škôlok, škôl, športových a voľnočasových aktivít, obchodov a dobré napojenie a tesnú blízkosť na krajské a okresné mestá. Všetky tieto parametre takmer stovka nových bytov, realizovaných v rámci oboch etáp projektu Eden Rožnov, ponúka.”

I. etapa sa začala stavať v roku 2018 a developer v jej priebehu postavil päť bytových domov s 21 bytovými jednotkami. V priebehu roka 2019 sa začala výstavba II. etapy s 76 bytovými jednotkami v 10 bytových komplexoch s tromi až piatimi podlažiami. Vďaka rýchlej výstavbe bolo ešte v priebehu roka 2020 dokončených alebo vo fáze dokončovania 36 bytov v 6 bytových domoch. V 4. štvrťroku 2020 začal developer a generálny dodávateľ výstavbu ďalších troch bytových domov. Posledná časť II. etapy bola naplánovaná na 1. štvrťroku 2021, kedy sa začal stavať posledný 10. bytový dom. Jednotlivé bytové domy umožňujú širokú škálu dispozičného riešenia bytov vo variantoch 1 + kk, 2 + kk, 3 + kk, 4 + kk vrátane bezbariérových jednotiek. Súčasťou každého bytu je balkón, v prízemných a strešných bytoch potom s možnosťou terasy. Tepelnú pohodu zaisťuje podlahové vykurovanie s tepelným čerpadlom typu vzduch-voda, ktoré zároveň ohrieva pitnú aj úžitkovú vodu. Všetky domy a byty druhej etapy sú realizované z materiálov Ytong a Silka.

Manager projektu Eden Rožnov Jakub Schwarz si voľbu stavebných systémov Ytong a Silka pochvaľuje: „Na základe predchádzajúcich skúseností a podľa potrieb zákazníkov sme upravili niektoré technické riešenia pre II. etapu výstavby tak, aby jej realizácia prebehla čo najlepšie. Po skúsenostiach s I. fázy, kde sme riešili zložité technologické postupy, sme sa rozhodli pre konštrukčné riešenie. Voľba padla na spoločnosť Xella a jej stavebné materiály Ytong a Silka. ZZ týchto materiálov sú v desiatich nových bytových domoch, realizovaných v rámci II. etapy, obvodové murivo, priečky, schody a v neposlednom rade potom aj strechy. Vnútorné nosné murivo je z vápenopieskových tvárnic Silka. Na medzibytové steny sme použili akustické tvárnice Silka, ktoré nám nahradili stratené debnenie, využívané v I. etape výstavby. Ytong nám ako jediný výrobca dodal kompletné stavebné riešenie v rámci rôznych stavebných pevností. Ocenili sme predovšetkým rýchlosť výstavby a prácu s inštaláciami. Ytong tiež umožnil veľkú variabilitu v rámci klientskych zmien, kde našim zákazníkom ponúkame širokú zmenu dispozícií, priečok a otvorov. Vzhľadom na možnosť zmeniť veľkú časť vybavenia a upraviť jednotlivé bytové jednotky podľa predstáv budúcich vlastníkov sme tak vlastne realizovali či ešte realizujeme 76 individuálnych projektov. Komunikácia s firmou Xella bola dobrá, celý systém objednávok sme komunikovali iba s jedným výrobcom a nemuseli sme tak koordinovať dodávky niekoľkých firiem. Po celú dobu výstavby sme samozrejme mali k dispozícii statika a technického poradcu.”

Na obvodové murivo boli použité tvárnice Ytong hr. 300 mm rôznych pevností: u 1.a 2.NP to boli tvárnice Ytong Statik P4-550, u 3. a 4.NP Ytong Univerzal P3-450 a u 5.NP Ytong Standard P2-400. Vnútorné nosné murivo je z vápenopieskových tvárnic Silka S20-1800 hr. 240 mm, priečky rôznej hrúbky sú z tvárnic Ytong Klasik P2-500. Rýchlu, jednoduchú a bezpečnú montáž umožnili stropy a strechy střechy Ytong Ekonom 250. Súčasťou dodávok zo strany spoločnosti Xella boli aj prefabrikované schodiská Ytong, preklady Ytong aj betónové prefabrikáty pre tvárnice Silka. Vo výpočte použitých produktov nechýbali ani maltové zmesi a píly na Ytong a Silku.


Sdílejte tento článek

.