Bytový dom Stephanus Martin
Bytový dom Stephanus je zaujímavý tým, že je celý tvorený konštrukčným systémom Ytong. Ten urýchlil jeho výstavbu a investorovi priniesol úsporu času i financií. Vďaka systému Ytong sa minimalizoval mokrý proces výstavby a skvalitnili sa tepelno-technické parametre konštrukcie a dom sa tak zaradil do kategórie nízkoenergetických stavieb. Dom bol navrhnutý tak, aby poskytoval všetok komfort, ktorý potrebuje v súčasnosti mestský človek. V ponuke bytov dominujú dvojizbové byty. Celkový počet všetkých bytov je 59 a každý sa pýši veľkorysou terasou alebo balkónom, či vlastným parkovacím miestom. Na prízemí polyfunkčného domu sa nachádzajú nebytové podnikateľské priestory, určené na rôzne účely.
Stavebný systém Ytong
Požiadavkou investora bolo pri výbere stavebného materiálu zohľadniť realizačné a investičné náklady. Hlavným kritériom bol stavebnicový systém bez nutného debnenia, ktorý by sa dal využiť v rámci celej stavby. Aj keď mnohé bytové alebo polyfunkčné budovy využívajú Ytong iba na 30 % v rámci všetkých materiálov hrubej stavby, Stephanus je príkladom zastúpenie Ytongu až na 90 %. Inšpiráciu na použitie stavebného materiálu Ytong získal architekt na konferencii Ytong Dialóg v Bratislave. Minimálne tepelné straty zabezpečuje obvodový plášť z tvárnic Ytong, nosnosť a akustiku zabezpečujú prvky Silka a elimináciu mokrých procesov a rýchlosť výstavby aj počas zimných mesiacov umožnilo použitie stropných dielcov Ytong.
Samonosná konštrukcia
Bytový dom má šesť nadzemných podlaží. Prvé nadzemné podlažie je na úrovni terénu a z väčšej časti slúži na parkovanie, čomu zodpovedá aj nosný systém jedného nadzemného podlažia realizovaného ako sústava železobetónových nosných stien a prievlakov, ktoré podopierajú monolitickú, železobetónovú dosku. Ďalšie podlažia sú navrhnuté ako samonosná konštrukcia z prvkov Ytong a Silka. Obvodové steny sú vymurované z tvárnic Ytong hrúbky 375 mm a zatepľuje ich minerálna izolácia hrúbky 50 alebo 70 mm. Súčiniteľ prestupu tepla takejto steny je 0,20 alebo 0,18 W/(m2·K).Ide o hodnoty omnoho lepšie ako hodnota požadovaná podľa STN 73 0540-2 U = 0,32 W/(m2·K) a odporúčaná hodnota Ur1 = 0,22 W/(m2·K).
Vnútorné nosné steny
Vnútorné nosné steny sú navrhnuté prevažne z tvárnic Silka. Tento typ tvárnic sa vyznačuje vysokou pevnosťou a vďaka svojej veľkej objemovej hmotnosti aj vynikajúcimi zvukovo-izolačnými vlastnosťami. Dve rozdielne hrúbky tvárnic Silka boli použité preto, aby bola splnená požiadavka na vzduchovú nepriezvučnosť R´w = 53 dB, ktorú spĺňa Silka hrúbky 250 mm s označením S20-2000 (pevnosť 20 MPa v tlaku a objemová hmotnosť 2000 kg/ m3, laboratórny index vzduchovej nepriezvučnosti Rw = 56 dB). Silka hrúbky 200 mm s označením S15-1800 (pevnosť 15 MPa v tlaku a objemová hmotnosť 1800 kg/ m3, laboratórny index vzduchovej nepriezvučnosti Rw = 54 dB) bola použitá len na vnútrobytové nosné steny, ktoré preberajú vysoké zaťaženie. Na vyšších podlažiach bolo možné použiť na menej namáhané steny aj tvárnice Ytong hrúbky 250 a 200 mm.
Originálne stropy
Stropy v bytovom dome sú vytvorené veľmi originálne zo stropných dielcov Ytong. Takáto konštrukcia dovolila veľmi rýchlu montáž takmer bez mokrých procesov, čo umožnilo realizáciu aj v zimných mesiacoch. Maximálna dĺžka dielca 4500 mm súvisí s použitím cenovo efektívnejších dielcov hrúbky 200 mm. Dielce sa kladú priamo na nosné steny, na železobetónové alebo do oceľových prievlakov.
Kombinácia zvislých a vodorovných prvkov Ytong a Silka na výšku piatich podlaží je na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe skutočne novátorským počinom a podľa investora znamenala zámena klasickej stavby s monolitickými stropmi za stavebnicu veľkú úsporu času i financií.