Newsroom

Aké tepelnoizolačné vlastnosti by mala mať obvodová stena pri raste cien energií?

Odpoveď na túto otázku dáva nová štádia, ktorú pre Združenie výrobcov murovacích materiálov (ZVVM) na Slovensku (jeho členom je aj spoločnosť Xella) vypracovala výkonná riaditeľka ENBEE s.r.o. Jana Bendžalová, ktorá je expertkou na efektívnosť budov na celoeurópskej úrovni a Laurent Socal, ktorý sa vo svojej pracovnej praxi zaoberá vykurovacími systémami a metodikami výpočtu energie budov pre Európsku komisiu.

Petra.Cleary •

Norma definujúca požiadavky na obvodové konštrukcie je z roku 2019, kedy boli ceny energií výrazne nižšie
Združenie výrobcov murovacích materiálov (ZVMM) sa v rámci svojich aktivít dlhodobo zaoberá témou energetickej hospodárnosti budov. Vzhľadom na rezonujúce otázky týkajúce sa dopadov rastúcich cien energií u stavebníkov aj konečných zákazníkov si ZVVM dalo vypracovať expertnú štúdiu s cieľom zistiť, či je aktuálne nastavenie požiadaviek na tepelnoizolačné parametre obvodových konštrukcií v tejto situácii dostatočné a zároveň či ďalšie zvyšovanie izolácie obvodových stien budovy dokáže znížiť náklady na vykurovanie. “Ceny energií výrazné stúpli a trend rozhodne nie je klesajúci. Základné nastavenie normy, ktorá nám určuje minimálne požiadavky na obvodové konštrukcie, je z roku 2019, teda spred obdobia výrazného navýšenia cien energií. Preto je dôležité aktívne riešiť, či je potrebné zlepšovať tepelnoizolačné vlastnosti konštrukcií, alebo sú aktuálne nastavenia v kombinácii s kvalitou súčasných murovacích materiálov dostačujúce,“ objasňuje dôvod realizácie štúdie Martin Mihál, predseda ZVMM a vedúci oddelenia technickej podpory spoločnosti Xella CZ/SK.

Dôvody pre vznik štúdie boli teda pádne, ale veľmi zaujímavé sú aj informácie Martina Mihála o prístupe spracovateľov a výsledkoch, ktoré nová analýza priniesla. Podrobne o nich predseda ZVVM hovorí v aktuálnom videopodcaste.

Dáta na základe modelového domu
Spracovatelia štúdie posudzovali rodinný dom typický pre slovenské prostredie, ktorým je v posledných rokoch bungalov. V tomto prípade 5-izbový v tvare L. Zložitejší tvar budovy bol zvolený zámerne, pretože práve od tvaru budovy závisí veľkosť jej ochladzovanej plochy. Čím zložitejší tvar, tým väčšia ochladzovaná plocha, a tým nižšia je efektivita budovy. Ako obvodový plášť bola zvolená fiktívna murovaná obvodová stena hrúbky 300 mm s priemernou cenou a tepelným odporom spriemerovaným od viacerých výrobcov murovacích materiálov. Rozdielne parametre jednotlivých variantov boli dosiahnuté prídavnou tepelnou izoláciou.

Tvrdenie, že čím lepšiu tepelnú izoláciu majú obvodové steny, tým viac ušetríme na energiách na vykurovanie, nie je pravdivé
Aj túto na prvý pohľad prekvapujúcu informáciu potvrdzuje štúdia vypracovaná v závere minulého roka pre ZVVM. Výsledky ukázali, že murovaný dom s obvodovými stenami postavenými z jednovrstvového muriva je efektívny a energeticky úsporný aj pri niekoľkonásobnom zvýšení cien energií. Zvyšovanie tepelnoizolačných vlastností steny nad určitú hranicu je prakticky zbytočné.

5 scenárov a 30 rokov –
Výsledkom štúdie je päť rôznych scenárov, v rámci ktorých boli porovnávané rôzne hrúbky zateplenia pri rôznych cenách energií počas 30 rokov. Aj v tejto oblasti sú výsledky pozitívne – expertná štúdia jednoznačne preukázala, že stavba rodinného domu s obvodovou stenou s hodnotou pod 0,16 W/(m².K) je efektívna aj po niekoľkonásobnom zdražení energie. „Päťnásobné zvýšenie cien energií je nepravdepodobné a pre slovenského obyvateľa by bolo až likvidačné. Štúdia preukázala, že aj pri takomto náraste cien energií je aktuálne odporúčanie normy dostačujúce. Teší nás to o to viac, že túto hodnotu dosahujú steny hrúbky 500 mm postavené z murovacích materiálov aj bez zateplenia. To znamená, že ďalšie navyšovanie izolácie moderných murovaných stien, a tým aj zvyšovanie nákladov je neefektívne,“ konštatuje na základe štúdie Martin Mihál, predseda ZVMM.

Štúdia poukazuje nielen na správnosť nastavených noriem, ale aj na kvalitu murovacích materiálov. Spracovatelia počítali v analýze so životnosťou domu 30 rokov, pričom reálna životnosť murovaných stavieb je viac ako trojnásobná. Technológie pri výrobe murovacích materiálov sa neustále vyvíjajú a výsledky štúdie ukazujú, že produkty, ktoré členovia ZVVM vyrábajú, vyhovujú aj pri mimoriadnom zvýšení cien energií veľmi dobre. A to aj bez zvýšenej izolácie a s minimálnymi tepelnými únikmi cez stavebné konštrukcie.

Celú štúdiu „Efektívna hodnota súčiniteľa prechodu tepla konštrukciou obvodovej steny po zdražení energie“ si môžete stiahnuť na stránkach ZVVM.


Sdílejte tento článek

.