Newsroom

Aj vďaka nám sa Bratislava stáva ekologickejším mestom

Spoločnosť Xella Slovensko podporuje iniciatívu 10 000 stromov, ktorej cieľom je v slovenskom hlavnom meste vysadiť presne tento počet drevín.

XEL_POS_4C_R_300 ®

Ondřej Zlatníček •

Udržateľnosť a ekológia sú pre nás veľmi zásadné témy. Preto spoločnosť Xella Slovensko podporuje iniciatívu 10 000 stromov, ktorej cieľom je v slovenskom hlavnom meste vysadiť presne tento počet drevín. Od roku 2019 iniciatíva vysadila 1870 stromov a 5336 kríkov, čo je viac, než sa mestu podarilo vysadiť za posledné štyri roky.

„Naším“ stromom je paulovnia plstnatá, tiež známa ako čínsky cisársky alebo kysličníkový strom, v počte 600 stromov na ploche jedného hektára totiž dokážu paulovnie pohltiť až 100 ton oxidu uhličitého ročne. V histórii boli tieto dreviny vysadené na čínskom cisárskom dvore v nádeji, že na ne dosadne bájny Fénix a prinesie vládnucej rodine šťastie. V niektorých krajinách vysádzali paulovnie ako symbol ženskosti pri narodení dievčaťa, strom potom starol spolu s dievčaťom. Svadobná výbava sa potom vyrobila z „jej“ stromu.

Zeleň má v mestách nezastupiteľnú funkciu. Stromy preukázateľne zmierňujú letné vysoké teploty, zlepšujú kvalitu ovzdušia, znižujú hluk a poskytujú útočisko mnohých živočíchom. Majú navyše funkciu estetickú, zelené mesta skrátka vyzerajú dobre a ich obyvateľom sa vďaka tomu žije lepšie.


Sdílejte tento článek

.