Newsroom

Jednovrstvové steny z tvárnic Ytong Lambda YQ bez zateplenia sú rýchle na výstavbu a energeticky veľmi úsporné

Moderné a veľmi žiadané pórobetónové tvárnice Ytong Lambda YQ predstavujú optimálnu kombináciu najdôležitejších vlastností pórobetónu a nízkeho súčiniteľa tepelnej vodivosti.

Dominik Rašek •

S týmito pórobetónovými tvárnicami postavíte dom s takmer nulovou spotrebou energie aj bez dodatočného zateplenia. Moderné a veľmi žiadané pórobetónové tvárnice Ytong Lambda YQ predstavujú optimálnu kombináciu najdôležitejších vlastností pórobetónu a nízkeho súčiniteľa tepelnej vodivosti.

Ak kladiete dôraz na efektivitu a rýchlosť stavby, sú jednovrstvové steny jednoznačne výhodnejšie

Čas a náklady na vymurovanie jednovrstvovej konštrukcie sú v porovnaní so zateplenou stenou nižšia. Zateplenie je navyše variantom s obmedzenou životnosťou a horšími úžitkovými vlastnosťami. Samotná stavba je tiež o veľa rýchlejšia a presnejšia. Tvárnice Ytong Lambda YQ s hrúbkou 450 mm splnia aj bez dodatočného zateplenia základné normové požiadavky. A ak chcete ešte znížiť energetickú náročnosť vášho domu, môžete stavať s tvárnicami s hrúbkou steny 500 alebo 550 mm.

Jednovrstvové murovanie prináša výhody nielen v rýchlosti výstavby

Pohľad na efektivitu tohto riešenia je oveľa komplexnejší – skúste do svojho uvažovania napríklad zahrnúť aj otázku ekológie a zdravia. Stavebný systém Ytong tvoria čisto prírodné suroviny a vďaka svojej pórovitej štruktúre napomáha vytvárať aj zdravú klímu v dome. Všetko, z čoho sa Ytong skladá, je zo zeme a patrí do krajiny, je teda ekologickým recyklovateľným materiálom. Stavba z pórobetónu tiež dobre dýcha a nedochádza v nej ku kondenzácii vodných pár. Ytong je pre stavbu domu dostatočne pevný, tvárnice sú presné a pri jednovrstvovom murovaní sa znižuje aj prácnosť celej hrubej stavby. Tiež sa ľahko reže a opracováva a ľahko sa v ňom robia inštalácie.

Systémové omietky Ytong zlepšujú tepelnoizolačné vlastnosti domu a dovoľujú stenám dýchať

Systémové vnútorné a vonkajšie omietky Ytong sú dokonale „vyladené“ na pórobetónové tvárnice Ytong a vápenno-pieskové tvárnice Silka, ale dajú sa použiť aj na iné murivo. Hlavnou výhodou vnútorných systémových omietok Ytong je skutočnosť, že dokonale ladia s priedušnosťou muriva. Vďaka nízkemu súčiniteľu tepelnej vodivosti a vysokej paropriepustnosti dovoľujú stenám „dýchať“, redukujú vlhkosť, a obmedzujú tak vznik plesní na povrchu stien. Druhou kľúčovou vlastnosťou sú tepelnoizolačné vlastnosti týchto omietok. U vnútornej omietky Ytong máte na výber dve možnosti povrchovej úpravy – buď vo forme omietky, alebo hladenej stierky. Aj u vonkajších stien by ste mali siahnuť po systémovom riešení a pracovať s vonkajšou systémovou tepelnoizolačnou omietkou Ytong. Vyvinutá bola špeciálne pre tepelnoizolačné tvárnice Ytong a okrem toho, že zvyšuje tepelnoizolačné vlastnosti stien, napomáha aj odstraňovať vlhkosť zo stavby. Navyše zrýchľuje finálne úpravy stien.


Sdílejte tento článek

.